Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UE: Węgry proszą o worki na piasek do walki z powodzią

0
Podziel się

Po Polsce także Węgry aktywowały we wtorek wieczorem unijny Europejski
Mechanizm Obrony Cywilnej, prosząc partnerów w Unii Europejskiej o worki na piasek w ramach pomocy
w walce z powodzią i jej skutkami - poinformowała w środę Komisja Europejska.

bEgXKClh

Po Polsce także Węgry aktywowały we wtorek wieczorem unijny Europejski Mechanizm Obrony Cywilnej, prosząc partnerów w Unii Europejskiej o worki na piasek w ramach pomocy w walce z powodzią i jej skutkami - poinformowała w środę Komisja Europejska.

Jak poinformował rzecznik KE ds. reagowania kryzysowego Ferran Tarradellas, władze Węgier poprosiły partnerów w UE o 2 mln worków, by skuteczniej przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wody. Już od 15 maja, informuje KE, Węgry "uruchomiły środki ochrony przeciwpowodziowej wzdłuż 930 km brzegów rzek", wykorzystując do tego 3,6 mln worków z piaskiem. Ponieważ sytuacja powodziowa się pogarsza, Węgry natychmiast potrzebują dodatkowych worków.

Od 15 maja ulewne deszcze nawiedziły Węgry. Zagrożone jest około jednej trzeciej terytorium kraju, zwłaszcza rejony w centralnej części Wielkiej Niziny Węgierskiej, w dolinie rzeki Kapos, w górach Las Bakoński i Kraju Zadunajskim.

bEgXKClj

W istniejącym od 2001 roku Europejskim Mechanizmie Obrony Cywilnej uczestniczą wszystkie kraje UE, a także Chorwacja, Islandia, Liechtenstein i Norwegia. System umożliwia wymianę informacji o potrzebach w obliczu klęsk żywiołowych i niesienie skoordynowanej pomocy zarówno w UE, jak i poza jej granicami. Za koordynację odpowiada Ośrodek Monitoringu i Informacji KE.

Na briefingu KE, Tarradellas poinformował też, że jeżeli chodzi o Polskę, to woda opada na południu kraju, natomiast oczekuje się, że sytuacja pogorszy się na Odrze między 27 a 29 maja.(PAP)

icz/ kot/ ro/ jbr/

bEgXKClK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)