Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Wielkopolscy przedsiębiorcy skarżą się na polskie przepisy o VAT

0
Podziel się:

23.2.Bruksela (PAP) - Wielkopolskie Zrzeszenie Handlu i Usług w
Poznaniu poskarżyło się do Brukseli na polskie prawo o podatku
VAT. Zyskało poparcie jednej z komisji Parlamentu Europejskiego,
która uznała, że poprzez obecne przepisy Polska blokuje
przedsiębiorcom dostęp do unijnego rynku. Sprawą zainteresowała
się Komisja Europejska.

23.2.Bruksela (PAP) - Wielkopolskie Zrzeszenie Handlu i Usług w Poznaniu poskarżyło się do Brukseli na polskie prawo o podatku VAT. Zyskało poparcie jednej z komisji Parlamentu Europejskiego, która uznała, że poprzez obecne przepisy Polska blokuje przedsiębiorcom dostęp do unijnego rynku. Sprawą zainteresowała się Komisja Europejska.

Chodzi o przepisy Ustawy o podatku od towarów i usług, które wprowadzają tzw. kaucję gwarancyjną. Zgodnie z nimi, każdy polski przedsiębiorca działający na terenie UE musi wpłacić kaucję w wysokości 250 tys. zł. Jeśli przedsiębiorca tego nie zrobi, nadwyżka naliczonego podatku VAT zostanie mu zwrócona z półrocznym opóźnieniem.

Komisja Petycji w Parlamencie Europejskim, której przewodniczy eurodeputowany Marcin Libicki (PiS), po konsultacji z Komisją Europejską uznała, że zarówno obowiązek wpłacenia rocznej kaucji, jak i alternatywa, czyli wydłużenie o pół roku terminu zwrotu nadwyżki - utrudniają małym i średnim polskim przedsiębiorcom działalność na wspólnym rynku.

W związku z tym Komisja Petycji wyraziła w czwartek nadzieję, że polski rząd pilnie zmieni przepisy o podatku VAT, co ułatwi życie przedsiębiorcom i ustrzeże Polskę przed procedurą karną, która może ją nawet zaprowadzić przed Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Komisja Petycji PE obawia się, że przepisy te są sprzeczne z niektórymi przepisami unijnymi, a także orzecznictwem Trybunału. W sporze na podobny temat między Komisją Europejską i rządem Włoch Trybunał uznał m.in., że "metoda zwrotu podatku VAT nie może wiązać się z jakimkolwiek ryzykiem finansowym dla podatnika".

Komisja Petycji wyraziła zadowolenie z tego, że Komisja Europejska chce prosić polskie władze o wyjaśnienie sprawy.

Katarzyna Rumowska (PAP)

kot/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)