Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Wkrótce decyzja o kontynuowaniu postępowania przeciwko Polsce ws. Unicredit

0
Podziel się:

Jeszcze przed wakacyjną przerwą Komisja
Europejska podejmie decyzję, czy kontynuować postępowanie
przeciwko Polsce wszczęte w związku z blokowaniem fuzji banków
Pekao SA i BPH - powiedziała w czwartek komisarz ds. regionalnych
Danuta Huebner.

Jeszcze przed wakacyjną przerwą Komisja Europejska podejmie decyzję, czy kontynuować postępowanie przeciwko Polsce wszczęte w związku z blokowaniem fuzji banków Pekao SA i BPH - powiedziała w czwartek komisarz ds. regionalnych Danuta Huebner.

Decyzja ma zapaść na ostatnim posiedzeniu Komisji Europejskiej przed wakacjami, tj. 19 lipca.

Wszystko zależy od tego, co postanowi komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes, która miała za złe polskiemu rządowi blokowanie fuzji Pekao SA - BPH, zatwierdzonej przez KE w październiku 2005 r., wraz z wydaniem zgody na fuzję właścicieli tych banków - UniCredito i HVB.

Kroes uważa, że blokując fuzję Polska wkroczyła w uprawnienia KE jako unijnego urzędu antymonopolowego, który ma w UE wyłączną kompetencję do zatwierdzania tego rodzaju połączeń.

Polskiemu rządowi nadzieję na zmianę stanowiska komisarz Kroes daje podpisana z Unicredit w kwietniu umowa w sprawie spornej fuzji. Porozumienie zakłada m.in., że BPH pozostanie niezależnym bankiem na polskim rynku.

Na razie służby pani Kroes powtarzają tylko, że "analizują" sytuację, a ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

Także komisarz Huebner nie wie, jakie będzie ostateczne rozstrzygnięcie. Uważa natomiast, że od decyzji pani Kroes zależy los postępowania wszczętego w marcu za naruszenie unijnych przepisów z zakresu rynku wewnętrznego.

Zajmuje się tym komisarz ds. rynku wewnętrznego Charlie McCreevy. Jest on zdania, że powoływanie się przez Polskę na umowę prywatyzacyjną Pekao SA, która miała zakazywała włoskiemu inwestorowi angażowania się w Polsce w działalność gospodarczą konkurencyjną wobec Pekao SA, było sprzeczne z fundamentalną zasadą swobody przepływu kapitałów w UE.

Jeśli procedury będą kontynuowane, Polsce grożą pozwy do unijnego trybunału w Luksemburgu.

Nieoficjalnie przedstawiciele Komisji Europejskiej wskazują, że pozytywna decyzja Kroes i McCreevy'ego zależy w dużym stopniu od tego, czy Polska okaże dobrą wolę i wycofa z trybunału swoją skargę na decyzję KE z października 2005 r. zezwalającą na fuzję UniCredit i HVB.

Michał Kot, Inga Czerny (PAP)

kot/ icz/ kan/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)