Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE wprowadziła nowe sankcje wobec Birmy

0
Podziel się:

Unia Europejska formalnie wprowadziła w
poniedziałek nowe sankcje wobec rządzącego w Birmie reżimu,
obejmujące restrykcje w handlu i zakaz wybranych inwestycji,
podkreślając, że w przyszłości sankcje mogą być wzmocnione.

Unia Europejska formalnie wprowadziła w poniedziałek nowe sankcje wobec rządzącego w Birmie reżimu, obejmujące restrykcje w handlu i zakaz wybranych inwestycji, podkreślając, że w przyszłości sankcje mogą być wzmocnione.

Sankcje, które mają obowiązywać już od tego poniedziałku i na które UE zgodziła się już w październiku, obejmują zakaz importu do UE drewna tropikalnego, kamieni szlachetnych, minerałów i rud metali. Ma na tym ucierpieć pozostająca w rękach reżimu birmańska gospodarka, dla której eksport cennych, trwałych gatunków drewna (głównie tekowego), a także jadeitu i nefrytu to kluczowe sektory.

Nieoficjalnie podano w Brukseli, że z powodu sankcji ucierpi 1207 birmańskich przedsiębiorstw.

Zakazane będą też nowe europejskie inwestycje w objętych sankcjami sektorami, a także eksport z UE do Birmy używanej w tych sektorach technologii i sprzętu.

Sankcję są reakcja na brutalne stłumienie przez birmańskie władze prodemokratycznych wystąpień pod koniec września.

Na wniosek Francji, sankcje nie obejmą jednak sektora energetycznego, w tym zwłaszcza gazu, co oznacza, że niezagrożone są inwestycje francuskiego koncernu Total w Birmie.

Krytycy zwracają uwagę, że unijne sankcje odniosą ograniczony skutek, bo wymiana handlowa Birmy z UE ma niewielką wartość. 90 proc. eksportu i eksportu odbywa się z potęgami azjatyckimi takimi jak Chiny i Indie.

Dotychczasowe sankcje obejmowały zakaz wjazdu do UE wybranych przedstawicieli birmańskiego reżimu i zamrożenie ich aktywów. W poniedziałek lista osób objętych zakazem wizowym została wydłużona. Sankcje wobec tych osób polegają też na zamrożeniu ich aktywów.

Ministrowie spraw zagranicznych "27" wyrazili w poniedziałek zaniepokojenie sytuacją w Birmie, kolejny raz apelując do reżimu o wypuszczenie na wolność więźniów politycznych i umożliwienie dostępu do nich organizacjom humanitarnym, przeprowadzenie śledztwa w sprawie śmierci antyrządowych demonstrantów oraz ukarania winnych, a także rozpoczęcie procesu pojednania narodowego.

Zagrozili jednocześnie nowymi sankcjami w przyszłości lub wręcz przeciwnie - obiecali rozważenie ich zniesienia, jeśli sytuacja w Birmie się poprawi.

W Birmie, głównie w Rangunie, przez prawie dwa tygodnie trwały masowe protesty. Demonstranci, wśród nich mnisi buddyjscy, domagali się powrotu demokracji w kraju rządzonym od 45 lat przez juntę. Oddziały birmańskie stłumiły te wystąpienia siłą. Według oficjalnych danych zginęło wówczas 10 osób, w tym dwóch cudzoziemców, a ponad 200 osób odniosło obrażenia.

Inga Czerny(PAP)

icz/ kot/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)