Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Wrocław-stolica kultury 2016 nauczy dzieci języków komputerowych

0
Podziel się:

Ministrowie kultury państw UE zatwierdzili w czwartek wybór Wrocławia na
Europejską Stolicę Kultury w 2016 r. Z tej okazji miasto będzie realizować pomysł reżysera
Zbigniewa Ryczyńskiego i uczyć dzieci programowania komputerowego, by rozwijać ich kreatywność.

Ministrowie kultury państw UE zatwierdzili w czwartek wybór Wrocławia na Europejską Stolicę Kultury w 2016 r. Z tej okazji miasto będzie realizować pomysł reżysera Zbigniewa Ryczyńskiego i uczyć dzieci programowania komputerowego, by rozwijać ich kreatywność.

"To będzie najważniejsze wydarzenie w powojennej historii Wrocławia" - cieszył się prezydent miasta Rafał Dutkiewicz. Z okazji formalnej decyzji ministrów kultury państw UE ws. nadania Wrocławowi oraz hiszpańskiemu San Sebastian tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku Dutkiewicz przyjechał w czwartek do Brukseli.

Na konferencji prasowej wyjaśnił, że miasto wyznaczyło sobie w związku z tym wydarzeniem dwa cele: podwoić liczbę turystów z obecnych 3 mln rocznie do 6 mln w 2016 roku oraz zwiększyć tzw. "uczestnictwo w kulturze". "Już mamy przyzwoity europejski poziom. Około 8 proc. wrocławian korzysta intensywnie z wydarzeń kulturalnych, ale w 2016 chcemy ten odsetek przynajmniej podwoić" - powiedział prezydent miasta.

Jednym z filarów projektu Wrocław - Europejską Stolicą Kultury będzie program pt. "Paradygmat Rybczyńskiego", od nazwiska polskiego reżysera Zbigniewa Rybczyńskiego, laureata Oscara (za film "Tango" w roku 1983), który towarzyszył Dutkiewiczowi na konferencji prasowej w Brukseli. Chodzi o naukę już najmłodszych dzieci w szkołach podstawowych tworzenia programów komputerowych, by rozwijać innowacyjność i kreatywność dzieci. Pomysł, którego autorem jest właśnie Rybczyński ma ruszyć jako projekt pilotażowy już po wakacjach, a od 2016 roku ma objąć wszystkie wrocławskie dzieci.

"Głęboko wierzę, że można w Polsce nie tylko rozpocząć nauczanie dzieci, ale też rozwinąć zupełnie nowe rodzaje języków programistycznych. Ale tego dokona już nowe pokolenie, nie patrzące ortodoksyjnie, dlatego trzeba zacząć uczyć programowania bardzo małe dzieci, jednocześnie z nauką języków obcych" - powiedział Rybczyński.

"O wiele łatwiej nauczyć się programowania (komputerowego) niż języków obcych" - zapewnia reżyser. I podkreśla, ze nie chodzi mu o uczenie dzieci, jak posługiwać się już napisanymi programami, ale chce, by dzieci same "pisząc programy tworzyły muzykę, obraz, poezję".

"Państwa, które rozwiną tego typu programy, mogą oczekiwać niezwykłych osiągnięć i nowego rodzaju twórczości czy przemysłowości" - dodaje artysta.

Inne imprezy jakie odbędą się we Wrocławiu z okazji obchodów Europejskiej Stolicy Kultury to specjalne edycje już istniejących przedsięwzięć jak np. Festiwal Wratislavia Cantas. Będą też zupełnie nowe wydarzenia, jak olimpiada teatralna czy wystawy, w tym jedna - jak planuje Dutkiewicz - na światową skalę, na miarę wystawy impresjonistów w polskich miastach w 2001 roku. Dutkiewiczowi zależy też, by to we Wrocławiu w 2016 roku odbyło się wręczenie europejskiej nagrody filmowej.

W programie są też projekty urbanistyczne, jak rewitalizacja (architektoniczna, urbanistyczna i społeczna) dzielnicy Nadodrze oraz projekt Nowa Wuwa, od nazwy wystawy architektonicznej WUWA, jak odbyła się w latach 20. we Wrocławiu. Nowa Wuwa zakłada zbudowanie na kilku hektarach wzorcowego osiedla - nowoczesnych domów do mieszkania i pracy. "W ramach projektu vis a vis nowego stadionu zbudujemy +futurystyczne osiedle+, które będzie gotowe i zasiedlone w 2016 roku. To ma być w miniaturze miasto marzeń" - opowiadał Dutkiewicz. Zapewniał, że osiedle będzie ekologiczne, dysponowało dogodnym transportem miejskim, będzie miało pełną infrastrukturę społeczną (żłobki, przedszkola, kościół, miejsca do uprawiania sportu itp).

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest przyznawany od 1985 roku. Obecnie co roku Europejską Stolicą Kultury zostają dwa miasta: jedno z państw tzw. starej Unii i jedno spośród nowych członków wspólnoty.

Wrocław to drugie w historii po Krakowie polskie miasto, które otrzymuje ten tytuł. Miasto otrzyma na ten cel 1,5 mln euro z budżetu UE.

O przyznaniu tytułu Wrocławiowi zdecydowała 21 czerwca Komisja Selekcyjna złożona z ekspertów z UE i Polski. Obok Wrocławia w konkursie rywalizowały: Gdańsk, Lublin, Katowice i Warszawa. W historii konkursu tytuł ten nosił w 2000 roku Kraków.

Z Brukseli Inga Czerny (PAP)

icz/ awl/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)