Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE wybierze swojego kandydata na prezesa EBOiR 15 maja

0
Podziel się:

Ministrowie finansów państw UE na następnym posiedzeniu Ekofinu 15 maja
wybiorą wspólnego kandydata na szefa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju - powiedziały PAP
źródła unijne. Polska zgłosiła kandydaturę Jana Krzysztofa Bieleckiego.

Ministrowie finansów państw UE na następnym posiedzeniu Ekofinu 15 maja wybiorą wspólnego kandydata na szefa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju - powiedziały PAP źródła unijne. Polska zgłosiła kandydaturę Jana Krzysztofa Bieleckiego.

Na trwającym w środę w Brukseli posiedzeniu ministrów finansów państw UE poruszono podczas śniadania temat wyboru nowego szefa EBOiR. "Przy śniadaniu ministrowie rozmawiali o procedurze wyboru. Ustalili, że decyzja co do wyboru wspólnego kandydata zostanie podjęta 15 maja, na następnym Ekofinie" - powiedziały PAP źródła w Radzie.

Prezes NBP Marek Belka już w marcu poinformował, że zgłosił kandydaturę Jana Krzysztofa Bieleckiego na szefa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Ponadto kandydatów na następcę obecnego prezesa EBOiR, Niemca Thimasa Mirowa, zgłosiły też Francja i Wielka Brytania.

Kandydata zgłosiła też kandydująca do UE Serbia.

Głosowanie Rady Gubernatorów w sprawie wyboru nowego prezesa odbędzie się 18-19 maja w Londynie podczas dorocznego spotkania EBOiR. Mający siedzibę w Londynie EBOiR liczy 63 członków (61 państw oraz Europejski Bank Inwestycyjny i Unia Europejska), ale to kandydat UE ma największe szanse, bo UE posiada ponad połowę udziałów w banku.

Jan Krzysztof Bielecki, były premier, obecnie szef Rady Gospodarczej przy premierze, pracował już w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju, w 1993 r. został w nim przedstawicielem Polski.

Celem utworzonego w 1991 roku Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju jest wspieranie przemian gospodarczych w regionie - obejmuje państwa Europy Środkowej i Wschodniej (także kraje byłego ZSRR) oraz państwa Centralnej Azji (w tym Turcję i Mongolię) - przez udzielanie kredytów i gwarancji, inwestycji kapitałowych oraz współpracę techniczną. Warunkiem udzielenia pomocy jest demokracja i poszanowanie praw człowieka w tych krajach. Bank udziela kredytów podmiotom prywatnym, a także rządom m.in. na budowę infrastruktury, restrukturyzację sektorów gospodarczych i przekształceń własnościowych. (PAP)

icz/ je/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)