Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
04.12.2013 17:20

UE wyciąga wnioski z tragedii na Lampedusie; proponuje konkretne kroki

Dwa miesiące po śmierci 360 imigrantów u brzegów Lampedusy Komisja Europejska zaproponowała działania, które pozwolą zapobiec podobnym tragediom. Zaleca m.in. wzmocnienie i koordynację patroli na Morzu Śródziemnym i wsparcie dla krajów południowej UE.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dwa miesiące po śmierci 360 imigrantów u brzegów Lampedusy Komisja Europejska zaproponowała działania, które pozwolą zapobiec podobnym tragediom. Zaleca m.in. wzmocnienie i koordynację patroli na Morzu Śródziemnym i wsparcie dla krajów południowej UE.

"Po tragedii u wybrzeży Lampedusy w Unii Europejskiej padło wiele mocnych słów. Ale od tamtej pory wydarzyły się kolejne tragedie i prawdopodobnie będzie ich więcej. Dlatego kraje UE, my wszyscy, musimy pokazać, że robimy wszystko, co możliwe, aby ograniczyć to ryzyko do minimum" - powiedziała unijna komisarz spraw wewnętrznych Cecilia Malmstroem na konferencji prasowej.

Powołana przez KE grupa ekspertów opracowała raport, w którym proponuje wzmocnienie kontroli granic oraz poprawienie zdolności do wykrywania łodzi szmuglujących imigrantów przez Morze Śródziemne, aby w porę zapewnić im pomoc w razie zagrożenia. Nowa strategia takich działań została przedstawiona przez unijną agencję zarządzania granicami Frontex. Zakłada ona koordynację patroli na obszarze od Cypru po Hiszpanię, skoncentrowanych szczególnie na głównych szlakach migracyjnych. Służby ochrony granic krajów UE i Frontex mają koordynować swoje działania, tworząc Europejską Sieć Patrolową. Według szacunków wdrożenie tej strategii będzie wymagać przeznaczenia na ochronę granic dodatkowych 14 mln euro rocznie.

Także kapitanowie cywilnych jednostek i statków handlowych powinni mieć pewność, że pomagając imigrantom, którym grozi niebezpieczeństwo, nie narażają się na żadne sankcje i trudności.

Kraje na południu UE, do których docierają tysiące nielegalnych imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu, powinny otrzymywać większe wsparcie na radzenie sobie z tym problemem. Według Malmstroem jedno z najbardziej skutecznych doraźnych rozwiązań to przejmowanie uchodźców przybywających do jednego państwa UE przez inne kraje członkowskie. Komisarz zaapelowała szczególnie o przyjmowanie uchodźców z ogarniętej wojną domową Syrii. Do tej pory tylko 11 państw Unii wyraziło gotowość do przyjęcia syryjskich uciekinierów. Podczas gdy w zeszłym roku Stany Zjednoczone przyjęły 50 tys. uchodźców z Syrii, to UE - niespełna 5 tysięcy - wskazała Malmstroem.

Eksperci KE zalecili również konieczność lepszej współpracy z krajami pochodzenia nielegalnych imigrantów, w tym jeśli chodzi o tropienie przemytników, którzy szmuglują ludzi przez Morze Śródziemne. Europol szacuje, że na ten cel potrzebować będzie dodatkowych środków w wysokości około 400 tys. euro rocznie. Należy również stworzyć więcej "legalnych dróg do UE", np. umożliwić staranie się o azyl spoza terytorium Unii.

Komisarz Malmstroem przedstawi raport ekspertów na czwartkowym spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych UE oraz na szczycie przywódców państw Unii 19 i 20 grudnia w Brukseli. "Mam nadzieję, że liderzy będą poczuwać się do odpowiedzialności i podejmą działania, zamiast tylko o nich rozmawiać" - powiedziała Malmstroem.

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)

awi/ mc/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz