Notowania

gaz
13.11.2008 20:04

UE wzywa Izrael do "natychmiastowego" odblokowania dostaw żywności dla Gazy

Unia Europejska w ogłoszonym w piątek wieczorem apelu wezwała Izrael do "natychmiastowego" odblokowania dostaw żywności dla ludności Strefy Gazy i otwarcia granic Strefy dla konwojów z pomocą humanitarną.

Podziel się
Dodaj komentarz

Unia Europejska w ogłoszonym w piątek wieczorem apelu wezwała Izrael do "natychmiastowego" odblokowania dostaw żywności dla ludności Strefy Gazy i otwarcia granic Strefy dla konwojów z pomocą humanitarną.

Francja, jako przewodnicząca Unii w obecnym półroczu, oświadczyła w komunikacie, że "potępia podjętą przez rząd izraelski decyzję zamknięcia przejść granicznych do Strefy Gazy". Sankcje zastosowane przez Izrael w odwecie za wznowienie przez palestyńskich ekstremistów ostrzeliwania rakietami izraelskiego pogranicza określiła jako "nieproporcjonalne".

"Jest to zastosowanie zasady zbiorowej odpowiedzialności i kary wobec całej ludności cywilnej w Gazie, której sytuacja humanitarna jest bardzo niepokojąca" - głosi komunikat. "Wzywamy usilnie do otwarcia na powrót przejść granicznych i niezwłocznego przywrócenia dostaw produktów żywnościowych".

Analogiczne stanowisko zajęła komisarz ds. stosunków zewnętrznych UE Benita Ferrero-Waldner, która wezwała Izrael do otwarcia granic Strefy Gazy dla "konwojów humanitarnych i handlowych, zwłaszcza z żywnością i lekami".

"Jestem głęboko zaniepokojona następstwami, jakie będzie miało dla ludności Gazy całkowite zamknięcie wszystkich przejść granicznych i niedopuszczanie do Strefy transportów z podstawowymi artykułami żywnościowymi i paliwem" - oświadczyła Ferrero-Waldner.

Francja jako przewodnicząca UE określiła jako "godne ubolewania" niewpuszczenie przez wojsko izraelskie do Strefy Gazy delegacji dyplomatycznej Unii Europejskiej, w której był francuski konsul generalny w Jerozolimie.

30-osobnowa delegacja udawała się do Gazy, aby zapoznać się tam z sytuacją humanitarną i gospodarczą. Eksperci ONZ oceniają, że 750.000 osób z liczącej 1,5 miliona ludności Strefy Gazy jest w stanie przeżyć głównie dzięki pomocy humanitarnej.

Jak poinformowali członkowie delegacji, izraelscy wojskowi w punkcie granicznym Erez między Izraelem a Strefą Gazy oświadczyli dyplomatom, że nie mogą wjechać do Strefy "ze względów bezpieczeństwa".

W czwartek władze izraelskie nie wpuściły do Strefy Gazy konwoju złożonego z 30 samochodów ciężarowych z ONZ-owską pomocą humanitarną i paliwem dla jedynej elektrowni w Strefie. (PAP)

ik/ mc/

Tagi: gaz, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz