Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE żąda uwolnienia uczestników protestów zatrzymanych na Białorusi

0
Podziel się:

Austria, która przewodniczy w tym półroczu
Unii Europejskiej, zażądała w piątek natychmiastowego uwolnienia
osób zatrzymanych na Białorusi podczas protestów przeciwko uznanym
za sfałszowane ostatnich wyborów prezydenckich.

Austria, która przewodniczy w tym półroczu Unii Europejskiej, zażądała w piątek natychmiastowego uwolnienia osób zatrzymanych na Białorusi podczas protestów przeciwko uznanym za sfałszowane ostatnich wyborów prezydenckich.

"Zostali oni aresztowani tylko dlatego, że korzystali z przysługujących im podstawowych demokratycznych praw, jakim są swoboda wypowiedzi i wolność zgromadzeń" - oświadczyła minister spraw zagranicznych Austrii Ursula Plassnik.

Odniosła się w ten sposób do informacji prokuratora generalnego Białorusi Piotra Mikłaszewicza, który poinformował w środę, że w Mińsku w ciągu tygodnia po wyborach prezydenckich 19 marca zatrzymano ponad 500 osób "za udział w nielegalnych akcjach". Dodał, że na 10 dni aresztu skazano 228 osób, na 15 dni - 112 osób, a 53 niepełnoletnich zwolniono. Wśród zatrzymanych było 21 cudzoziemców, w tym sześciu - z Polski.

"Działając w ten sposób, białoruski reżim o jeszcze jeden krok oddalił się od rządów prawa i wartości, które legły u podstaw europejskiego społeczeństwa" - dodała Plassnik.

Wśród skazanych przez białoruskie władze na kary aresztu jest były ambasador RP w Mińsku Mariusz Maszkiewicz, któremu wymierzono 15 dni aresztu, i stażystka "Gazety Wyborczej" Weronika Samolińska, którą ukarano 10 dniami aresztu.

Opozycja ocenia, że łącznie w czasie całej kampanii wyborczej zatrzymano co najmniej 1200 działaczy opozycji i uczestników opozycyjnych protestów.

W reakcji na przebieg wyborów przywódcy Unii Europejskiej zebrani w Brukseli postanowili tydzień temu rozszerzyć listę przedstawicieli białoruskiego reżimu objętych zakazem wjazdu do UE i wpisać na nią prezydenta Aleksandra Łukaszenkę. Obecnie taka lista liczy sześć nazwisk. Ostateczną decyzję podejmą ministrowie spraw zagranicznych zebrani 10 kwietnia w Luksemburgu.

Michał Kot (PAP)

kot/ kan/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)