Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UE zadowolona z rezultatów szczytu G20

0
Podziel się:

Unia Europejska wyraziła w piątek zadowolenie z
rezultatów czwartkowego szczytu G20 w Londynie, gdzie przywódcy
najbardziej rozwiniętych krajów świata ogłosili środki mające
służyć walce ze światowym kryzysem gospodarczym.

Unia Europejska wyraziła w piątek zadowolenie z rezultatów czwartkowego szczytu G20 w Londynie, gdzie przywódcy najbardziej rozwiniętych krajów świata ogłosili środki mające służyć walce ze światowym kryzysem gospodarczym.

W imieniu czeskiego przewodnictwa UE minister finansów Miroslav Kalousek cieszył się, że mimo argumentacji USA nie zyskał poparcia postulat większych wydatków budżetowych na walkę z kryzysem. "Szczyt był sukcesem" - powiedział dziennikarzom tuż przed rozpoczęciem w Pradze nieformalnego spotkania ministrów finansów "27".

"Postanowienia G20 odzwierciedlają konsensus między krajami uprzemysłowionymi a wschodzącymi gospodarkami. To ważny element (odbudowy) zaufania" - ocenił prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet. Zaapelował, by szybko wdrożyć postanowienia szczytu G20 w życie. "Szybkość działania to teraz kluczowy element. Mamy wszystko, czego potrzebujemy, by zwiększyć zaufanie" - powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów finansów krajów strefy euro.

Szef Eurogrupy, premier Luksemburga Jean-Claude Juncker tak podsumował londyńskie spotkanie: "Podjęte decyzje są historyczne, ambitne i idą w dobrą stronę".

Unijny komisarz ds. gospodarczych i monetarnych Joaquin Almunia cieszył się, że "europejskie pomysły (na wyjście z kryzysu) zostały w pełni odzwierciedlone we wnioskach końcowych". Jego zdaniem najpilniejszą sprawą jest teraz uwolnienie banków od tzw. toksycznych aktywów obciążających ich bilanse, co utrudnia akcję kredytową i nie sprzyja zaufaniu do instytucji finansowych. Podkreślił konieczność koordynacji podejmowanych środków krajowych, które muszą być zgodne z wytycznymi Komisji Europejskiej, by zapewnić równe traktowanie banków i zapobiec zakłóceniu konkurencji na wspólnym unijnym rynku.

"Tam, gdzie jest to konieczne, władze powinny teraz podjąć działania" - powiedział komisarz.

Zaapelował też do USA, Chin i innych wielkich gospodarek świata, by zadeklarowały, jakimi kwotami wesprą Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Na szczycie w Londynie zapadła bowiem decyzja, że środki MFW na pomoc krajom, które kryzys wpędził w tarapaty finansowe, zostaną potrojone do 750 mld dol. UE zadeklarowała już, że zapewni kredyty w wysokości 75 mld euro (100 mld dol), tyle samo wcześniej zgłosiła Japonia.

Poza zwiększeniem - w sumie do biliona dolarów - różnych środków na wsparcie potrzebujących krajów, przywódcy obiecali działania na rzecz ochrony miejsc pracy i wzrostu światowej produkcji o 4 proc. do końca 2010 r. Zgodzili się przeciwstawiać tendencjom protekcjonistycznym. Uznali ponadto, że kraje rozwijające się, które długo skarżyły się na marginalizację, będą miały więcej do powiedzenia w kwestiach światowej gospodarki.

W sześciopunktowym planie znalazło się też zobowiązanie do nowych zasad i kontroli wypłacania premii w bankach i instytucjach finansowych. Ma obowiązywać też ściślejsza regulacja funduszy hedgingowych i agencji ratingowych i kontrola rajów podatkowych.

Wbrew oczekiwaniom, szczególnie ze strony USA, przywódcy szczytu nie ogłosili żadnego nowego planu pobudzenia gospodarczego, który pociągałby za sobą wydatki z i tak już zadłużonych budżetów krajowych.

Michał Kot(PAP)

kot/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)