Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Zapatero: udało się zrealizować cele hiszpańskiej prezydencji

0
Podziel się:

W czasie prezydencji Hiszpanii w UE udało się zrealizować dwa
podstawowe cele: wdrożyć Traktat Lizboński i poprawić koordynację w kwestiach ekonomicznych między
krajami członkowskimi - powiedział premier Jose Luis Rodriguez Zapatero w hiszpańskim parlamencie.

W czasie prezydencji Hiszpanii w UE udało się zrealizować dwa podstawowe cele: wdrożyć Traktat Lizboński i poprawić koordynację w kwestiach ekonomicznych między krajami członkowskimi - powiedział premier Jose Luis Rodriguez Zapatero w hiszpańskim parlamencie.

Wśród innych sukcesów Zapatero wymienił zatwierdzenie celów nowej unijnej strategii gospodarczej Europa 2020 na rzecz wzrostu, poprawy konkurencyjności i zatrudnienia, która ma być zrealizowana przez najbliższą dekadę. Zastrzegł, że przy utrzymywaniu wzrostu nie należy tracić z oczu celów społecznych. Szef hiszpańskiego rządu podsumował sześciomiesięczne przewodnictwo swojego kraju w czasie środowego wystąpienia w Kongresie Deputowanych (niższa izba parlamentu).

Zdaniem hiszpańskiego premiera, Madryt mógł liczyć na wsparcie partnerów z UE w walce z kryzysem finansowym. Zapatero wyraził przekonanie, że ustalenia zeszłotygodniowego szczytu okazały się pozytywne zarówno dla Europy w ogóle, jak i Hiszpanii.

"Bardzo rzadko zdarza się, by Rada Europejska była tak zdecydowana w woli wyjaśnienia wątpliwości; z zaangażowaniem na rzecz jedności i przejrzystości oraz bardziej efektywnego nadzoru instrumentów oraz silnym postanowieniem pójścia dalej we wspólnej walce z kryzysem w celu doprowadzenia do poprawy sytuacji" - podkreślił.

Unijni przywódcy zgodzili się w ubiegłym tygodniu na wzmocnienie zarządzania gospodarczego i dyscypliny budżetowej, w tym na nowe sankcje dla krajów, które nie będą obniżać deficytów i długów publicznych.

Na zakończenie Zapatero wyraził przekonanie, że prezydencja przebiegła sprawnie, i podziękował za wsparcie ugrupowaniom parlamentarnym.

Hiszpania była pierwszym krajem Unii Europejskiej, który sprawował prezydencję na nowych zasadach przewidzianych przez Traktat Lizboński. Przewodnictwo zostało ograniczone praktycznie do kierowania pracami Rady UE, a prace Rady Europejskiej koordynuje jej stały przewodniczący - obecnie Herman Van Rompuy. Dokument wprowadził ponadto zasadę, że kraj sprawujący rotacyjne półroczne przewodnictwo jest elementem tzw. trio. W ramach takiej grupy każdy kraj współpracuje ze swoim poprzednikiem i krajem przejmującym od niego przewodnictwo w UE. W sumie prezydencja każdego trio trwa 18 miesięcy. (PAP)

ksaj/ mc/

int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)