Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UE zawiesi zakaz wizowy wobec władz Birmy

0
Podziel się
UE zawiesi zakaz wizowy wobec władz Birmy
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bDJERQSt

Unia Europejska zawiesi zakaz wydawania wiz przedstawicielom władz Birmy, w tym prezydentowi tego kraju - poinformowali ministrowie spraw zagranicznych państw UE, wyrażając zadowolenie z _ nadzwyczajnego programu reform politycznych _.

Reformy te otwierają drogę do rozwijania stosunków między UE a Birmą - napisano w komunikacie z posiedzenia ministrów spraw zagranicznych państw UE.

Ministrowie poinformowali o zniesieniu zakazu wizowego wobec prezydenta Thein Seina, wiceprezydentów, członków rządu i spikerów obu izb parlamentu. Zapowiedzieli też dalsze zniesienie sankcji pod koniec kwietnia.

bDJERQSv

Wśród reform wymienili m.in. zwolnienie więźniów politycznych, wysiłki rządu na rzecz osiągnięcia porozumienia z grupami etnicznymi, złagodzenie cenzury mediów. _ To podstawowe kroki w kierunku ustanowienia państwa demokratycznego _ - napisano w oświadczeniu.

Ministrowie wyrazili też zadowolenie z dialogu między prezydentem a opozycjonistką Aung San Suu Kyi i zmian w prawie wyborczym. Pochwalili umożliwienie partii Suu Kyi, Narodowej Lidze na rzecz Demokracji (NLD), startu w wyborach uzupełniających do parlamentu, które odbędą się 1 kwietnia.

Według szefów dyplomacji trwający w Birmie proces reform politycznych już doprowadził do poprawy stosunków między UE a Birmą, a spełnienie kolejnych warunków doprowadzi do _ dalszego rozluźnienia lub zniesienia sankcji pod koniec kwietnia _.

Wśród tych warunków ministrowie wymienili przeprowadzenie wolnych i sprawiedliwych wyborów uzupełniających i _ bezwarunkowe zwolnienie więźniów politycznych w ciągu kolejnych miesięcy _. Nawiązując do zawartego w ostatnim czasie porozumienia z Karenami ws. zawieszenia broni, wezwali władze, by dalej dążyły do pojednania narodowego i długotrwałego pokoju.

bDJERQSB

W marcu ubiegłego roku rządząca w Birmie od lat junta przekazała formalnie władzę popieranej przez nią administracji cywilnej, a prezydent rozpoczął dialog z demokratyczną opozycją i zapowiedział kontynuację reformy.

bDJERQSW
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)