Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Zgoda na militarne wsparcie pomocy humanitarnej w Libii; dowództwo w Rzymie

0
Podziel się:

Kraje UE podjęły w piątek decyzję umożliwiającą przeprowadzenie - w razie
potrzeby - unijnej operacji humanitarnej w Libii z wykorzystaniem zasobów wojskowych. Operacja
otrzymała nazwę EUFOR Libya, a jej dowództwo znajdzie się w Rzymie.

Kraje UE podjęły w piątek decyzję umożliwiającą przeprowadzenie - w razie potrzeby - unijnej operacji humanitarnej w Libii z wykorzystaniem zasobów wojskowych. Operacja otrzymała nazwę EUFOR Libya, a jej dowództwo znajdzie się w Rzymie.

"Rada Unii Europejskiej przyjęła w piątek decyzję w sprawie militarnej operacji Unii Europejskiej dla wsparcia pomocy humanitarnej (EUFOR Libya) w odpowiedzi na kryzysową sytuację w Libii" - poinformowała Rada.

Zastrzegła, że piątkowa decyzja daje "podstawy prawne" dla przyszłej operacji, natomiast decyzja o uruchomieniu EUFOR Libya będzie przyjęta przez Radę po zatwierdzeniu planu operacji i zasad zaangażowania. Później Unia Europejska może przeprowadzić operację militarną w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony (CSDP) dla wsparcia pomocy humanitarnej w regionie, jeśli zostanie poproszona przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA).

"Dokładniej, EUFOR Libya, jeśli poproszą o to Narody Zjednoczone, będzie obejmować bezpieczne przemieszczanie i ewakuację osób wysiedlonych oraz wspieranie - w określonym zakresie - organizacji humanitarnych w ich działaniach" - czytamy w komunikacie.

Unijna misja w ramach polityki bezpieczeństwa i obrony miałaby zapewnić ochronę pracownikom humanitarnym, ułatwić dostarczanie pomocy, dostarczyć ekipy lekarzy wojskowych, a także ułatwić ewakuację z Libii uchodźców do krajów ich pochodzenia.

Ministrowie spraw zagranicznych "27" już 21 marca zgodzili się na rozpoczęcie planowania unijnej operacji humanitarnej w Libii z wykorzystaniem zasobów wojskowych. Poprosili szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton, by rozpoczęła planowanie operacji, zgodnej z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1973, "w celu wsparcia działań w zakresie pomocy humanitarnej/obrony cywilnej, włączając w to drogę morską". Podkreślili, że działania te mają być koordynowane z ONZ i NATO.

Kwatera główna operacji w Libii ma się mieścić w Rzymie. Wcześniej rozważano także Brukselę. Na dowódcę ewentualnej operacji został wyznaczony kontradmirał Claudio Gaudiosi.

Operacja EUFOR Libya - jeśli państwa UE nie zdecydują inaczej - zakończy się najpóźniej w ciągu 4 miesięcy "po osiągnięciu zdolności operacyjnej". Wspólne koszty operacji szacuje się na 7,9 miliona euro.

Z Brukseli Julita Żylińska (PAP)

jzi/ dmi/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)