Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Zgoda strefy euro ws. pomocy dla Grecji

0
Podziel się:

Jest zgoda krajów strefy euro na mechanizm pomocy dla Grecji - potwierdziły
PAP w czwartek w Brukseli na szczycie UE źródła dyplomatyczne. Obecnie mechanizm jest konsultowany
z premierami krajów spoza strefy.

Jest zgoda krajów strefy euro na mechanizm pomocy dla Grecji - potwierdziły PAP w czwartek w Brukseli na szczycie UE źródła dyplomatyczne. Obecnie mechanizm jest konsultowany z premierami krajów spoza strefy.

"Jest zgoda strefy euro, teraz o decyzji są informowani premierzy pozostałych krajów UE, spoza strefy euro" - powiedziały źródła.

Wcześniej o zgodzie 16 krajów strefy euro na francusko-niemiecką kompromisową propozycję mechanizmu wsparcia dla Grecji, które miałoby być uruchomione dopiero w ostateczności i z udziałem Międzynarodowego Funduszu Walutowego informował już rzecznik greckiego rządu.

"Jest bardzo dobry plan, który będzie wkrótce ogłoszony. Uważamy go za przesłanie stabilności. Wywrze on pozytywny wpływ na grecką gospodarkę" - powiedział rzecznik greckiego rządu Jeorjos Petalotis. "Plan w pełni odzwierciedla nasze wymagania i wyrażamy zgodę" - dodał, zapewniając, że kraje strefy euro też już się na niego zgodziły.

Jeszcze przed rozpoczęciem szczytu premier Grecji Jeorjos Papandreu został zaproszony na koniec osobnego spotkania prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, na którym doszło do opracowania kompromisowej propozycji porozumienia.

Francusko-niemiecka propozycja przewiduje skoordynowane, "pożyczki dwustronne, uzupełnione wsparciem Międzynarodowego Funduszu Walutowego". Pożyczki dla Grecji mają być oprocentowane według stawek rynkowych, a cały mechanizm będzie "europejski" - bez precyzowania konkretnej roli Komisji Europejskiej. Wysokość wsparcia nie została ujawniona, ale w większości ma ono pochodzić od partnerów w UE, a nie MFW. Przed szczytem mówiono o kwocie 22 mld euro.

Postulowany przez Niemcy udział MFW, jako bezprecedensowa w historii strefy euro interwencja z zewnątrz, był dotąd przez wiele krajów z Francją na czele uważany za zamach na wiarygodność wspólnej waluty. (PAP)

icz/ kot/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)