Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Źródła unijne: Polska tak jak W.Brytania chce prawa do wyłączenia z zapisów Karty Praw Podstawowych

0
Podziel się:

Polska zapowiedziała już, że dołączy
do Wielkiej Brytanii, która zagwarantowała sobie prawo do
wyłączenia z postanowień Karty Praw Podstawowych - dowiedziała się
w piątek PAP z dwóch niezależnych źródeł europejskich.

Polska zapowiedziała już, że dołączy do Wielkiej Brytanii, która zagwarantowała sobie prawo do wyłączenia z postanowień Karty Praw Podstawowych - dowiedziała się w piątek PAP z dwóch niezależnych źródeł europejskich.

Informację taką mieli podać polscy eksperci-prawnicy na spotkaniu w Brukseli w ramach Konferencji Międzyrządowej (IGC) przygotowującej nowy traktat UE. Polskie źródła nie potwierdzają tych doniesień.

"Eksperci z Polski dali do zrozumienia, że Polska przyłączy się do brytyjskiego protokołu" - informują źródła na rozpoczętym w piątek po południu dwudniowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów UE w portugalskim Viana de Castelo koło Porto. Spotkanie poświęcone jest przede wszystkim pracom nad nowym traktatem, które mają się zakończyć 18 października na szczycie w Lizbonie.

Wielka Brytania możliwość tzw. opt-outu zagwarantowała sobie na czerwcowym szczycie UE w Brukseli, kiedy to po dwóch dniach negocjacji przywódcy przyjęli w mandat, który jest podstawą trwających prac nad nowym traktatem. Polska wraz z Irlandią zastrzegła wówczas, że do czasu przyjęcia traktatu udzieli odpowiedzi co do ewentualnych wyłączeń spod zapisów Karty. Zostało to odnotowane w przyjętym mandacie. Irlandia już w lipcu wycofała swoje zastrzeżenia. Polska argumentowała, że potrzebuje czasu, by sprawdzić wpływ Karty na polskie prawo.

Polskie źródła dyplomatyczne nie potwierdzają informacji, że decyzję już podjęto. "Polska nadal nie ma definitywnego stanowiska. To się decyduje i niewykluczone, że we Viana de Castelo wypowie się w tej sprawie minister Anna Fotyga. Ale czas na to, aby zgłosić przyłączenie się do Brytyjczyków, jest do zakończenia konferencji międzyrządowej" - powiedział PAP jeden z polskich dyplomatów.

"Analizujemy możliwość przyłączenia się do protokołu brytyjskiego. Ale jest tam wiele elementów, które idą znacznie dalej, niż byłoby to potrzebne z punktu widzenia polskiego" - dodał.

Unijna Karta Praw Podstawowych przyjęta na szczycie w Nicei w 2000 roku gwarantuje najważniejsze prawa obywatelskie, ekonomiczne i socjalne obywateli UE i wraz z przyjęciem nowego unijnego traktatu stanie się prawnie wiążąca dla organów UE oraz krajów członkowskich w zakresie, w jakim stosują one unijne prawo.

Inga Czerny i Michał Kot (PAP)

icz/ kot/ mc/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)