Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukazała się książka o słynnym hotelarzu Kempińskim

0
Podziel się:

Książka o historii Raszkowa (Wielkopolska) i m.in. o założycielu jednej z
najstarszych na świecie luksusowej sieci hoteli Bertholdzie Kempińskim ukazała się właśnie w tej
miejscowości. Jej autorami są Jacek Bartczak i Gerard Kucharski, a wydawcą - miejscowy samorząd.

Książka o historii Raszkowa (Wielkopolska) i m.in. o założycielu jednej z najstarszych na świecie luksusowej sieci hoteli Bertholdzie Kempińskim ukazała się właśnie w tej miejscowości. Jej autorami są Jacek Bartczak i Gerard Kucharski, a wydawcą - miejscowy samorząd.

Książka nosi tytuł "Raszków na przestrzeni wieków" i ma charakter popularno-naukowej monografii historycznej.

Jej autorzy poświęcają wiele miejsca słynnemu do dziś hotelarzowi. Berthold Kempiński urodził się w 1843 r. w Raszkowie, w którym mieszkał przez 20 lat. Pochodził z rodziny o korzeniach żydowskich. Jego ojciec Raphael był najprawdopodobniej rabinem, a na co dzień zajmował się kupiectwem. W miejscu, gdzie znajdował się później dom rodzinny Kempińskich w Raszkowie, w 1811 r. stała dworska karczma. "Być może stała się ona dla Kempińskiego inspiracją do otwarcia w 1889 r. największej restauracji w Berlinie" - powiedziała PAP historyk i archiwistka Aneta Franc.

W pobliskim Ostrowie Wlkp. ukończył Królewskie Katolickie Gimnazjum. Po maturze Kempiński pracował we Wrocławiu w przedsiębiorstwie handlu winem, należącym do jego brata Moritza. Później, około 1870 r., przeprowadził się wraz z żoną Heleną do Berlina, gdzie założył podobną firmę pod szyldem Kempinski. Osiągnął sukces. W 1889 r. otworzył, największą wówczas w Berlinie restaurację. Wyznawał i stosował ideę "luksus dla każdego", sprzedając połowę porcji za połowę ceny. Jego lokal odwiedzało niekiedy kilka tysięcy gości dziennie.

Małżeństwo Kempińskich nie miało męskiego potomka, dlatego do firmy wszedł mąż ich córki Friedy - Richard Unger. Prowadził on nadal restaurację pod nazwą Kempinski. Ponadto rozwinął biznes gastronomiczny. W 1928 r. otworzył w Berlinie restaurację w iście epikurejskim stylu, w której - na czterech piętrach serwowano delikatesy i jednocześnie prezentowano gościom spektakle artystyczne. Nazwisko Kempinski stało się sławne w całych Niemczech. Jednak w czasach, gdy Hitler doszedł do władzy, firma była zagrożona. Ungerowie emigrowali do USA.

Po wojnie wnuk założyciela firmy Kempińskiego - Friedrich Unger powrócił do Niemiec, aby odzyskać część majątku firmy i ją zrekonstruować. Udało mu się odzyskać restaurację.

Sieć hoteli Kempiński istnieje do dziś, np. luksusowy, pięciogwiazdkowy Hotel Adlon Kempinski znajduje się przy ul. Kurfuerstendamm w Berlinie. Został zbudowany po wojnie dzięki planowi Marshalla i w 1952 r. przyjął pierwszych gości.

Założyciel sieci hoteli Berthold Kempiński zmarł w 1910 r. i spoczywa na cmentarzu żydowskim w Weissensee, jednej z poddzielnic Berlina.

Do dziś w Raszkowie stoi dom, w którym mieszkał Kempiński. Informuje o tym tablica z napisem "Tu mieszkał Berthold Kempiński".

Niedawno o Kempińskim ukazała się książka niemieckiego autora Horsta Bosetzy'go pt. "Kempiński zdobywa Berlin". Aneta Franc, która dla niego przygotowywała materiały o słynnym hotelarzu twierdzi, że jest ona dobrze znana na Zachodzie, podobnie jak sam jej bohater.(PAP)

zak/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)