Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukazała się płyta Brodskiego i Peruckiego nagrana w Koninie

0
Podziel się:

Na rynku muzycznym ukazała się płyta z utworami rosyjskiego wirtuoza skrzypiec
Vadima Brodskiego i Romana Peruckiego (organy), która została nagrana w czerwcu podczas ich
wspólnego koncertu w kościele św. Wojciecha w Koninie (Wielkopolska).

Na rynku muzycznym ukazała się płyta z utworami rosyjskiego wirtuoza skrzypiec Vadima Brodskiego i Romana Peruckiego (organy), która została nagrana w czerwcu podczas ich wspólnego koncertu w kościele św. Wojciecha w Koninie (Wielkopolska).

Jak poinformowała w piątek PAP rzeczniczka prezydenta miasta Jolanta Stawrowska, płyta już zyskuje doskonałe opinie miłośników i znawców muzyki. Nie będzie jednak dostępna w sklepach, ponieważ jest produktem promocyjnym miasta. "Można ją otrzymać bezpłatnie w urzędzie miasta" - dodała Stawrowska. Według niej, trwają starania, aby w przyszłym roku szerzej wprowadzić płytę na rynek muzyczny.

Koncert w Koninie trwał cały dzień. Artyści nagrali w świątyni kilkadziesiąt utworów, z których wybrali najlepsze.

Nagranie i wydanie płyty "Vadim Brodski-Roman Perucki. Meditationes" sfinansowało głównie miasto, pomogła też parafia św. Wojciecha. Według organizatorki czerwcowego koncertu Anny Wysockiej, dzięki pomocy Peruckiego, oferta nagrania płyty była "rewelacyjna finansowo", a honoraria dla artystów były wręcz symboliczne.

Brodski urodził się w Kijowie, jest synem Adolfa Brodskiego. Zaczął grać na skrzypcach w wieku sześciu lat. Pięć lat później wystąpił jako solista z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kijowskiej. Od 26 lat mieszka w Rzymie. Jest laureatem międzynarodowych konkursów, występował na całym świecie.

Perucki jest profesorem Akademii Muzycznej w Gdańsku, dyrektorem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Koncertuje w Polsce i za granicą, m.in. w całej Europie, Japonii i USA. Przyjaźni się z Brodskim, którego namówił do nagrania płyty dla Konina.

Według Wysockiej, organy w kościele św. Wojciecha są pod względem jakości wyjątkowe. "Są 15-głosowe, podzielone na trzy sekcje muzyczne. Zostały zbudowane w 1912 r. przez firmę Gotko" - poinformowała. Jak podkreśliła, Perucki, który grał na całym świecie powiedział, że nie spotkał nigdy takich organów.

Brodski i Perucki już raz wystąpili w kościele św. Wojciecha, który znany jest z podejmowania cennych inicjatyw kulturalnych. W listopadzie 2010 r. artyści zagrali tutaj podczas Tryptyku Zaduszkowego.(PAP)

zak/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)