Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukazało się wydawnictwo dla nauczycieli dotyczące Auschwitz

0
Podziel się

Ukazało się kilkusetstronicowe wydawnictwo w języku angielskim,
przeznaczone dla nauczycieli, którzy planują wizytę z młodzieżą w byłym niemieckim obozie Auschwitz
- poinformowało w czwartek biuro prasowe Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

bEgjFGRh

Ukazało się kilkusetstronicowe wydawnictwo w języku angielskim, przeznaczone dla nauczycieli, którzy planują wizytę z młodzieżą w byłym niemieckim obozie Auschwitz - poinformowało w czwartek biuro prasowe Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

"+European pack for visiting Auschwitz-Birkenau Memorial and Museum+ to efekt kilkuletniej pracy specjalistów z Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście przy Muzeum Auschwitz, Rady Europy oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej" - powiedział Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum

Zdaniem szefowej Centrum Edukacji, Krystyny Oleksy, od kilku lat ściśle współpracuje ono z Radą Europy. Organizowane są m.in. seminaria dla edukatorów i nauczycieli.

bEgjFGRj

"To właśnie ich uczestnicy podkreślali potrzebę przygotowania materiałów, które pomogłyby im w prowadzeniu zajęć z młodzieżą przed wizytą w Auschwitz. Można zatem powiedzieć, że genezą tego obszernego kompendium, zawierającego metodyczne uwagi dotyczące przygotowania, organizacji i podsumowania wyjazdów, była rzeczywista potrzeba nauczycieli" - powiedziała Oleksy.

W publikacji znaleźć można nie tylko wszelkie niezbędne informacje praktyczne dotyczące organizacji wizyty, ale przede wszystkim wiele tekstów i materiałów historycznych, konspektów lekcji oraz informacji dotyczących współczesnego znaczenia i funkcjonowania Auschwitz jako miejsca pamięci.

Książka składa się z trzech części. Pierwsza poświęcona jest przygotowaniu do wizyty. Omówione są m.in. zagadnienia dotyczące tego, co powinni wiedzieć uczniowie zanim przyjadą do Miejsca Pamięci, z jakimi emocjami będą musieli sobie poradzić podczas zwiedzania, a także czemu służyć może spotkanie ze świadkiem historii.

W drugiej części, która dotyczy wizyty w byłym obozie Auschwitz, znajdują się informacje dotyczące historii muzeum, działalności Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz innych instytucji edukacyjnych funkcjonujących wokół Miejsca Pamięci. Jest także krótki opis muzealnej wystawy.

bEgjFGRp

Trzecia część nakreśla, co nauczyciel powinien zrobić po powrocie grupy z Miejsca Pamięci. Wśród podejmowanych tematów są m.in. kwestia podsumowania wizyty i powrotu do normalności, sugestie interdyscyplinarnych projektów na styku historii Auschwitz i czasów współczesnych, a także kilka scenariuszy lekcji, np. "Co zrobić z tym, czego nauczyliśmy się w Auschwitz".

Zdaniem dyrektora muzeum, Piotra Cywińskiego, publikacja i będące jej efektem dobrze przygotowane wizyty w Miejscu Pamięci z całą pewnością przyniosą wymierne rezultaty. "Wizyta w autentycznej przestrzeni Auschwitz to więcej niż edukacja, to doświadczenie" - powiedział.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. Kompleks obozowy uzupełniała sieć podobozów. Do obozu Niemcy deportowali co najmniej 1,3 miliona osób. Zgładzili co najmniej 1,1 miliona z nich, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i osób innych narodowości.

W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum.

bEgjFGRq

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście prowadzi działania edukacyjne muzeum. Istnieje od 2005 roku. Ma na celu przede wszystkim przekazywanie młodszym pokoleniom pamięci o ofiarach Auschwitz i holokaustu poprzez seminaria, konferencje, pobyty studyjne, warsztaty i prezentacje multimedialne. (PAP)

szf/ hes/

bEgjFGRK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)