Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UKE będzie mógł organizować przetargi z aukcją

0
Podziel się:

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) będzie mógł przeprowadzać przetargi
na częstotliwości radiowe z aukcją - wynika z podpisanego przez ministra infrastruktury
rozporządzenia, o którym poinformował resort. Zdaniem UKE, dzięki temu oferty w przetargach będą
dostosowane do realnej wartości częstotliwości.

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) będzie mógł przeprowadzać przetargi na częstotliwości radiowe z aukcją - wynika z podpisanego przez ministra infrastruktury rozporządzenia, o którym poinformował resort. Zdaniem UKE, dzięki temu oferty w przetargach będą dostosowane do realnej wartości częstotliwości.

Jak powiedział w środę PAP zastępca dyrektora departamentu zarządzania częstotliwościami UKE Mariusz Busiło, w obecnie organizowanych przetargach firmy składają oferty tylko raz, a po ich zakończeniu UKE wybiera jedną, w oparciu o kryterium konkurencyjności i zadeklarowane pieniądze.

"Firmy mają praktycznie jedną szansę na złożenie oferty. Dlatego ceny są czasem wygórowane lub za niskie. Zdarza się, że firma, która przedstawiła ofertę z propozycją wysokiej ceny za częstotliwości, po zwycięskim zakończeniu przetargu - dowiadując się, że konkurenci zaoferowali mniej - rezygnuje z częstotliwości. Możliwość przeprowadzenia przetargu z aukcją ma wyeliminować takie sytuacje" - wyjaśnił.

Jak dodał Busiło, rozporządzenie nie reguluje technicznych szczegółów przeprowadzania aukcji. "Zastanowimy się, w jaki sposób będziemy organizować aukcje. Być może skorzystamy z rozwiązania niemieckiego, w którym po złożeniu ofert w przetargu oferenci spotkają się z nami na licytacji, która podzielona będzie na tury. Po każdej z tur UKE będzie przyznawał oferentom punkty proporcjonalnie do oferowanych kwot, aż do wyłonienia zwycięzcy" - podkreślił.

W jego opinii trudno ocenić, jaki wpływ będzie miało rozporządzenia na przychody UKE z opłat za częstotliwości. "Być może w niektórych przetargach z aukcją uzyskane pieniądze za częstotliwości będą wyższe, niż w tradycyjnych przetargach, ale może być też odwrotnie. Chodzi przede wszystkim o stworzenie firmom możliwości przedstawienia takich ofert cenowych, które będą proporcjonalne do wartości częstotliwości. W ten sposób ceny będzie ustalał rynek, a nie przypadek" - podsumował.

Podpisane przez ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka rozporządzenie w sprawie przetargu oraz konkursu na rezerwację częstotliwości lub zasobów orbitalnych wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia opublikowania w Dzienniku Ustaw. (PAP)

luo/ drag/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)