Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UKE: przetarg na częstotliwości radiowe zostanie powtórzony

0
Podziel się:

Przetarg na częstotliwości radiowe, które w sierpniu 2008 r. wygrały spółki
Mobyland i CenterNet, zostanie powtórzony. Wezmą w nim udział wszystkie firmy, które uczestniczyły
w pierwszej edycji, w tym PTC - poinformował w piątek UKE.

*Przetarg na częstotliwości radiowe, które w sierpniu 2008 r. wygrały spółki Mobyland i CenterNet, zostanie powtórzony. Wezmą w nim udział wszystkie firmy, które uczestniczyły w pierwszej edycji, w tym PTC - poinformował w piątek UKE. *

UKE w ponownym przetargu przeanalizuje te same oferty, które spółki złożyły w 2007 roku. "Z naszych obliczeń, które przekazaliśmy w postępowaniu dla sądu wynika, że wynik będzie taki sam" - poinformowała PAP w piątek prezes UKE Anna Streżyńska.

W 2007 roku spółki CenterNet i Mobyland wygrały przetarg Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) na częstotliwości 1800 MHz. Spółka Polska Telefonia Cyfrowa (PTC) zakwestionowała wynik przetargu, uznając, że odbył się nieprawidłowo. W sierpniu 2008 r. prezes UKE Anna Streżyńska wydała decyzję, w której "odmówiła stwierdzenia nieważności przetargu". PTC wniósł sprawę do sądu.

W lipcu 2009 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję prezes UKE z sierpnia 2008 r.

UKE, spółka Mobyland oraz Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji złożyły do Naczelnego Sądu Administracyjnego skargę kasacyjną od wyroku WSA. 3 lutego 2011 r. NSA oddalił skargę.

NSA podzielił pogląd WSA, że prezesa UKE naruszyła zasadę proporcjonalności, bo w dokumentacji przetargowej znalazł się wymóg, że: "wszystkie zapisane strony oferty muszą być ponumerowane w sposób ciągły w ramach jednego tomu cyframi arabskimi i parafowane przez osobę lub osoby podpisująca/podpisujące ofertę (...). Złożenie przez Uczestnika przetargu na danej stronie podpisu pod oświadczeniem lub poświadczeniem za zgodność z oryginałem nie zwalnia uczestnika przetargu od obowiązku parafowania tej strony."

Na podstawie powyższego wymogu nie została zakwalifikowana do II etapu badania oferta PTC - brakowało, bowiem parafy. Zdaniem NSA "konsekwencje, jakie wyciągnął Prezes UKE w stosunku do PTC nie odpowiadały wymogom racjonalności zarówno w odniesieniu do samego sformułowania wymogu jak i sposobu jego egzekwowania, czyli sankcji".

W 2007 roku spółki CenterNet i Mobyland wygrały przetarg UKE na częstotliwości 1800 MHz. We wrześniu 2010 r. obie firmy, które są zależne od spółki Aero2, uruchomiły sieć internetową "LTE 1800 MHz". Nową usługę świadczą hurtowo, co oznacza, że jest ona skierowana np. do operatorów komórkowych. Mogą oni m.in. wydzierżawić łącza i sprzedawać na nich detalicznie swoje usługi.

W budowę sieci szybkiego dostępu do internetu w technologii LTE zaangażowany jest Zygmunt Solorz-Żak. W połowie grudnia kontrolowany przez biznesmena Cyfrowy Polsat podpisał z Mobylandem umowę, dzięki której w pierwszym kwartale 2011 r. zaoferuje swoim klientom dostęp do sieci w technologii LTE. CenterNet należy w 100 proc. do NFI Midas, planuje on emisję akcji m.in. na zakup Mobylandu. Solorz-Żak zapowiedział w grudniu ub.r. inwestycję w fundusz.

Sieci LTE (ang. Long Term Evolution) mogą być nawet kilkadziesiąt razy szybsze niż obecnie wykorzystywane przez krajowych operatorów komórkowych, oferujących usługi telefoniczne i bezprzewodowy internet. Dzięki nim można np. oglądać wideo w wysokiej rozdzielczości w komórkach i szybko przesyłać duże pliki przez internet.

Do czasu nadania depeszy PAP nie otrzymała komentarza PTC w tej sprawie.(PAP)

luo/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)