Notowania

wiadomości
30.07.2013 12:19

Ukończono pierwszy etap budowy gazociągu Birma - Chiny

Pierwszy odcinek gazociągu łączącego Birmę z Chinami oddano do użytku. Dzięki nowemu rurociągowi Chiny nie będą musiały transportować surowców z Bliskiego Wschodu przez cieśninę Malakka.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pierwszy odcinek gazociągu łączącego Birmę z Chinami oddano do użytku. Dzięki nowemu rurociągowi Chiny nie będą musiały transportować surowców z Bliskiego Wschodu przez cieśninę Malakka.

Nowa droga poprowadzi bezpośrednio przez Ocean Indyjski do Birmy i dalej Chin.

Gazociąg ma obecnie 793 km długości na odcinku birmańskim, gdzie znajduje się też sześć stacji przepompowywania gazu. Docelowa jego długość ma wynieść ok. 1100 km. Roczna przepustowość planowana jest na 12 mld m sześc., a zdolność przesyłowa ropy projektowana jest na 22 mln ton rocznie. Do obsługi rurociągu zbudowany zostanie port, mogący obsłużyć statki do nośności 300 tys. ton.

Nowy szlak uzupełni niedobory energetyczne w słabo gospodarczo rozwiniętym regionie południowo-wschodnich Chin.

Po zakończeniu i uruchomieniu całego projektu, 2 mln ton ropy i 20 proc. przesyłanego rurociągiem gazu będzie wykorzystywane w Birmie, co pomoże w rozwoju gospodarczym tego regionu Azji.

Budowa gazociągu prowadzona jest przez spółkę celową joint ventures South-East Asia Gas Pipeline (SEAGP), która jest finansowana przez partnerów z trzech krajów - China National Petroleum Corporation (CNPC), południowokoreańskie koncerny: Daewoo i Kogas oraz indyjskie OCEBV i GAIL. Budowa rurociągu do transportu ropy naftowej kontrolowana jest przez spółkę South-East Asia Crude Oil Pipeline (SEAOP), której głównym udziałowcem jest CNPC, a jego partnerem jest birmański Myanmar Oil and Gas Enterprise (MOGE).

Realizacja projektu gazociągu ma duże znaczenie dla ożywienia gospodarki regionalnej Birmy, ponieważ przy budowie zatrudnionych było 6 tys. robotników z okolicznych terenów, a 220 lokalnych przedsiębiorstw współpracowało z wykonawcami.

Z Pekinu Jacek Wan (PAP)

jwn/ amac/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz