Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraina: 400 gości uczestnikami Forum Europa-Ukraina w Kijowie

0
Podziel się

400 gości, dyskutujących o osiągnięciach i porażkach Ukrainy w 20-lecie jej
niepodległości, wzięło udział w zakończonym w piątek w Kijowie V Forum Europa-Ukraina,
organizowanym przez Instytut Studiów Wschodnich (ISW), gospodarza Forum Ekonomicznego w Krynicy.

bEgAKaut

*400 gości, dyskutujących o osiągnięciach i porażkach Ukrainy w 20-lecie jej niepodległości, wzięło udział w zakończonym w piątek w Kijowie V Forum Europa-Ukraina, organizowanym przez Instytut Studiów Wschodnich (ISW), gospodarza Forum Ekonomicznego w Krynicy. *

"Nasze założenia zostały zrealizowane. Liczba uczestników spotkania potwierdza, że tematy, które były tutaj poruszane w kwestii Ukrainy, są niezwykle ważne" - powiedział PAP Jerzy Bochyński, prezes zarządu ISW.

W pracach Forum w Kijowie brali udział politycy, eksperci i przedstawiciele biznesu z Ukrainy, Rosji, Polski oraz innych krajów Unii Europejskiej, a także Wspólnoty Niepodległych Państw.

bEgAKauv

Wśród najważniejszych gości spotkania byli: były komisarz UE ds. rozszerzenia Guenter Verheugen oraz były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma.

Unia Europejska powinna wypracować jasną strategię wobec Ukrainy i zaproponować jej więcej niż dotychczas - mówił w czwartek Verheugen.

Ukraina spełniła się jako państwo, jednak istnieje niebezpieczeństwo, iż jej rola zostanie ograniczona do strefy buforowej między Zachodem i Rosją - ostrzegał uczestników spotkania Kuczma.

Forum rozpoczęło prace w środę prezentacją raportu o ukraińskiej transformacji, z którego wynika, że z obecnym prezydentem Wiktorem Janukowyczem Ukraina osiągnęła stabilność polityczną, ale opuściła się w dziedzinie przestrzegania demokracji.

bEgAKauB

"Na Ukrainie doszło do konsolidacji elity politycznej, która jest zgromadzona wokół prezydenta i może przeprowadzać reformy, jednak za tę konsolidację płacimy coraz niższymi miejscami w rankingach wolności słowa i praw obywatelskich" - mówił Ołeksandr Suszko, ukraiński ekspert polityczny, koordynator raportu o transformacji.

Pierwsze Forum Europa-Ukraina odbyło się w 2007 r. we Wrocławiu, kolejne organizowane były w Kijowie.

Polska Agencja Prasowa była patronem medialnym tego przedsięwzięcia.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

bEgAKauC

jjk/ mc/

bEgAKauW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)