Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraina: 45 proc. obywateli chce umowy stowarzyszeniowej z UE

0
Podziel się

Podpisania umowy stowarzyszeniowej UE z Ukrainą chce prawie połowa mieszkańców
tego kraju - 45 proc. Zwolenników zbliżenia z Unią Celną Rosji, Białorusi i Kazachstanu jest 14
proc. - wskazują wyniki badań opinii publicznej, zaprezentowane we wtorek w Kijowie.

bEralldx

Podpisania umowy stowarzyszeniowej UE z Ukrainą chce prawie połowa mieszkańców tego kraju - 45 proc. Zwolenników zbliżenia z Unią Celną Rosji, Białorusi i Kazachstanu jest 14 proc. - wskazują wyniki badań opinii publicznej, zaprezentowane we wtorek w Kijowie.

Zdaniem 15 proc. badanych ich kraj nie powinien przyłączać się do żadnych sojuszów międzynarodowych.

W sondażu przeprowadzonym przez firmę GfK Ukraine padło także pytanie o preferencje wyborcze respondentów, którzy opowiedzieli się za umową stowarzyszeniową.

bEralldz

Podpisanie tego dokumentu popiera 47 proc. głosujących na rządzącą Partię Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza, 70 proc. wyborców opozycyjnej partii Batkiwszczyna znajdującej się w więzieniu byłej premier Julii Tymoszenko, 63 proc. zwolenników opozycyjnego Udaru boksera Witalija Kliczki i zaledwie 2 proc. wyborców partii komunistycznej.

Podpisanie umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE oczekiwane jest na zaplanowanym w końcu listopada szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Ukraina dotychczas nie spełniła jednego z głównych warunków, od którego uzależniane jest zawarcie umowy: nie wypuściła z więzienia Julii Tymoszenko, uważanej przez Brukselę za ofiarę wybiórczego stosowania prawa wobec przeciwników politycznych.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ kar/

bErallea
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)