Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraina: Azarow chce zmiany umów gazowych z Rosją

0
Podziel się

Ukraina będzie dążyć do zmiany umów gazowych z Rosją - oświadczył we wtorek
ukraiński premier Mykoła Azarow. Tego dnia do Kijowa przyjeżdża szef rosyjskiego rządu Władimir
Putin. Jednym z głównych tematów jego rozmów będzie kwestia gazu.

bEikzuJN

Ukraina będzie dążyć do zmiany umów gazowych z Rosją - oświadczył we wtorek ukraiński premier Mykoła Azarow. Tego dnia do Kijowa przyjeżdża szef rosyjskiego rządu Władimir Putin. Jednym z głównych tematów jego rozmów będzie kwestia gazu.

"Zmieniły się realia rynku, w związku z tym i umowy gazowe i formuła kształtowania ceny tego surowca potrzebują zmian. Potwierdzimy w rozmowach z rosyjskimi partnerami, że obecne porozumienia nie mogą nam odpowiadać" - powiedział Azarow w trakcie posiedzenia rządu.

Tymczasem, zdaniem źródeł w rosyjskim Gazpromie, Ukraina nie powinna oczekiwać, że podczas wizyty Putina może dojść do zawarcia nowych umów w sprawie gazu.

bEikzuJP

"Jeśli Ukraina chce zmienić warunki dostaw gazu, oraz formułę kształtowania jego ceny, będzie musiała pójść na ustępstwa w sprawie powołania (rosyjsko-ukraińskiego) konsorcjum gazowego" - powiedział anonimowy rozmówca z Gazpromu, cytowany we wtorek przez gazetę "Kommiersant-Ukraina". Konsorcjum miałoby zarządzać gazociągami tranzytowymi, którymi gaz z Rosji jest przesyłany przez Ukrainę do UE.

Zgodnie z umowami, zawartymi w styczniu 2009 roku, w pierwszym kwartale bieżącego roku Ukraina płaciła za rosyjski gaz 330 dolarów za 1000 metrów sześciennych.

W kwietniu w Charkowie prezydenci Rosji i Ukrainy, Dmitrij Miedwiediew i Wiktor Janukowycz, zawarli porozumienie, zgodnie z którym stacjonująca na Krymie rosyjska Flota Czarnomorska zamiast opuścić Ukrainę w 2017 roku, będzie mogła pozostać w tym kraju nawet 30 lat dłużej. W zamian Kijów uzyskał 30-procentową obniżkę cen rosyjskiego gazu.

Dzięki temu upustowi w drugim kwartale bieżącego roku Kijów płacił za importowane z Rosji błękitne paliwo ok. 232 dolarów za 1000 metrów sześciennych, a w trzecim kwartale ok. 248 USD.

bEikzuJV

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ap/

bEikzuKq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)