Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraina: Balcerowicz doktorem honoris causa uniwersytetu w Charkowie

0
Podziel się

Profesor Leszek Balcerowicz otrzymał w piątek tytuł doktora honoris causa
Narodowego Uniwersytetu im. Wasyla Karazina w Charkowie na wschodniej Ukrainie. Jest to jedna z
dwóch najstarszych uczelni w tym kraju.

bEqBfxIl

Profesor Leszek Balcerowicz otrzymał w piątek tytuł doktora honoris causa Narodowego Uniwersytetu im. Wasyla Karazina w Charkowie na wschodniej Ukrainie. Jest to jedna z dwóch najstarszych uczelni w tym kraju.

Balcerowicz przyjechał do Charkowa na Międzynarodowe Forum Ekonomiczne "Innowacje. Inwestycje. Charkowskie inicjatywy", gdzie w swym wystąpieniu porównywał reformy w państwach postsocjalistycznych. Następnie odebrał tytuł doktora honoris causa i wygłosił wykład dla studentów i profesorów miejscowego uniwersytetu.

"Jestem tym bardzo zaszczycony, gdyż jest to uczelnia z wielkimi tradycjami, ma trzech noblistów (Ilja Miecznikow, Siemion Kuzniec, Lew Landau) i jest starszy od uniwersytetu w Warszawie. Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie" - oświadczył po uroczystości w telefonicznej rozmowie z PAP.

bEqBfxIn

Według Balcerowicza jego ukraińscy rozmówcy są żywo zainteresowani doświadczeniem polskich reform.

"Z perspektywy Ukrainy to, co nastąpiło w Polsce po 1989 r., jest wielkim sukcesem. Moi rozmówcy pytają, na czym ten sukces polegał i jakie były jego główne składniki. Staram się odpowiadać zgodnie z własnym doświadczeniem, oraz w oparciu o wyniki badań na ten temat" - powiedział.

Ekonomista mówił także w Charkowie o korzyściach wynikających ze zbliżenia Polski z Unią Europejską. Dąży do tego także Ukraina, która w listopadzie chce podpisać umowę stowarzyszeniową z UE.

"Tutaj także przywołuję doświadczenie Polski. Tak się złożyło, że to ja podpisałem w końcu 1991 r. umowę stowarzyszeniową z UE. Korzyści są ogromne. Umowa daje dostęp do wymagającego rynku, pozwala na podniesienie standardów oraz prowadzi do zwiększenia zaufania do kraju, a za tym idzie w parze możliwy napływ zagranicznych inwestycji. To jest to, co przekazuję zgodnie ze swoim przekonaniem przyjaciołom z Ukrainy" - podkreślił w rozmowie z PAP.

bEqBfxIt

Leszek Balcerowicz przyjechał na Ukrainę na dwa dni. W sobotę złoży wizytę w Dniepropietrowsku, gdzie wygłosi m.in. wykład w Narodowym Uniwersytecie Górniczym.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ kar/ mow/

bEqBfxIO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)