Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina chce od MFW przygotowania planu pomocy

0
Podziel się:

Ukraina poprosi Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) o pomoc w
przygotowaniu nowego programu pomocy finansowej - poinformował w środę prezes Banku Narodowego
Ukrainy Stepan Kubiw. Dodał, że nowy rząd w Kijowie wkrótce będzie miał własny program
antykryzysowy.

Ukraina poprosi Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) o pomoc w przygotowaniu nowego programu pomocy finansowej - poinformował w środę prezes Banku Narodowego Ukrainy Stepan Kubiw. Dodał, że nowy rząd w Kijowie wkrótce będzie miał własny program antykryzysowy.

"Odbyły się spotkania i wymiana informacji z przedstawicielami MFW. Zostali zaproszeni na Ukrainę, by pracować nad nowym programem wsparcia dla niej" - powiedział Kubiw. Dodał, że "jutro lub pojutrze" będzie przyjęty plan antykryzysowy.

Szef NBU zapewnił, że bank podejmuje kroki, by powstrzymać ucieczkę kapitału z Ukrainy. Bank nie planuje na razie żadnych interwencji na rynku walutowym - dodał. Hrywna przełamała ostatnio próg 10 UAH za dolara amerykańskiego, tracąc w lutym 18 proc. wartości.

Kubiw poinformował w środę, że rezerwy walutowe banku centralnego Ukrainy zmniejszyły się z 17,8 mld USD według stanu na dzień 1 lutego do ok. 15 mld USD.

Szefowa MFW Christine Lagarde zapowiedziała we wtorek, że fundusz zapewne wyśle wkrótce na Ukrainę misję o charakterze technicznym. Jak wskazała, MFW musi "nawiązać dialog" z rządem Ukrainy po jego zatwierdzeniu przez parlament i po oficjalnym zwróceniu się tego rządu o pomoc z MFW. Dodała, że MFW ma na Ukrainie przedstawiciela, którego zadaniem będzie określenie sytuacji gospodarczej kraju.

W ocenie ekspertów Ukraina, której gospodarka stoi nad przepaścią, może na razie liczyć na około 20 mld dolarów międzynarodowej pomocy, z czego 15 mld stanowić miałaby pożyczka z MFW. Jednak kredyt MFW byłby uzależniony od przeprowadzenia przez Ukrainę gruntownych reform gospodarczych.

Wśród reform zalecanych dotąd Kijowowi przez MFW były: wprowadzenie elastycznego kursy wymiany waluty, konsolidacja fiskalna, podwyższenie taryf energetycznych oraz wdrażanie reform strukturalnych, by poprawić warunki do prowadzenia biznesu.

Kurs hrywny nie jest w pełni wolnorynkowy. Do lutego ukraiński bank centralny swoimi interwencjami bronił go, jednak w obliczu topnienia rezerw i pogarszania się sytuacji gospodarczej kraju ogłosił, że przestaje to robić.

Dotychczasowe władze Ukrainy nie wprowadzały w życie rekomendacji MFW. Ze względów politycznych nie decydowały się np. na podwyższenie niskich dotąd cen energii dla odbiorców indywidualnych. Z ocen MFW z jesieni 2013 roku wynika, że programy pomocy społecznej, które należałoby wprowadzać, by podwyżki nie uderzały w najbiedniejszych, mogłyby dotyczyć nawet 40 proc. populacji.

W poniedziałek ukraińskie ministerstwo finansów i bank centralny oceniły, że Ukraina potrzebuje 35 mld dolarów pomocy makrofinansowej na lata 2014-2015.

Z danych banku UniCredit wynika, że tylko w pierwszych trzech miesiącach tego roku Ukraina ma spłacić 1,18 mld dol. poprzedniej pożyczki z MFW. W całym 2014 r. ma oddać tej instytucji 3,59 mld dol.(PAP)

awl/ kar/

5856794 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)