Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina chce zakończyć rozmowy o stowarzyszeniu z UE w październiku

0
Podziel się:

Ukraina ma nadzieję, że negocjacje na temat umowy stowarzyszeniowej, wraz z
umową o strefie wolnego handlu z Unią Europejską, zakończą się w październiku - oświadczył we
wtorek przedstawiciel ukraińskiego MSZ, Wasyl Filipczuk.

Ukraina ma nadzieję, że negocjacje na temat umowy stowarzyszeniowej, wraz z umową o strefie wolnego handlu z Unią Europejską, zakończą się w październiku - oświadczył we wtorek przedstawiciel ukraińskiego MSZ, Wasyl Filipczuk.

Ukraińcy oczekują, że informacja o zakończeniu rozmów zostanie ogłoszona podczas zaplanowanej w przyszłym miesiącu wizyty prezydenta Wiktora Janukowycza w Brukseli - powiedział dyplomata.

Filipczuk wyjaśnił, że po zakończeniu negocjacji tekst umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE zostanie przetłumaczony, a dopiero po tym będzie podpisany. Następnym krokiem stanie się ratyfikacja dokumentu, co - zdaniem przedstawiciela MSZ Ukrainy - może zająć nawet dwa lata.

Na początku września, podczas nieformalnego spotkania szefów MSZ państw UE w Sopocie zapadła decyzja, że mimo zaniepokojenia stanem demokracji i rządów prawa na Ukrainie, rozmowy o umowie stowarzyszeniowej będą kontynuowane.

Niepokój Brukseli wywołuje przede wszystkim aresztowanie i proces sądowy głównej ukraińskiej opozycjonistki, Julii Tymoszenko. Niektóre kraje - jak Francja - apelują, by w związku z jej sprawą odwlec zakończenie negocjacji nad umową. Przeciwnego zdania jest Polska, która pełni obecnie półroczne przewodnictwo w Radzie UE. Warszawa chce, by negocjacje zakończyły się właśnie podczas jej prezydencji.

"Opozycja ukraińska, a w szczególności była premier Julia Tymoszenko, mówi bardzo wyraźnie, aby tych negocjacji nie czynić zakładnikiem sytuacji politycznej w Kijowie. A więc tutaj jesteśmy zgodni z opozycją: dopóki nie nastąpiły jeszcze drastyczne fakty, negocjacje mogą się toczyć dalej" - mówił w Sopocie szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

Przypomniał jednocześnie, że porozumienie będzie podlegało ratyfikacji przez Parlament Europejski i parlamenty krajów członkowskich. W ten sposób UE ostrzegła rząd Ukrainy, że wejście w życie wynegocjowanego porozumienia będzie się przedłużać, jeśli nie zacznie on przestrzegać europejskich standardów. (PAP)

jjk/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)