Notowania

wiadomości
27.01.2014 09:22

Ukraina: Demonstranci zajęli resort sprawiedliwości; odsyłają urzędników

# urzędnicy nie są wpuszczani do ministerstwa sprawiedliwości #

Podziel się
Dodaj komentarz

# urzędnicy nie są wpuszczani do ministerstwa sprawiedliwości #

27.01. Kijów (PAP) - Antyrządowi demonstranci zajęli w niedzielę wieczorem budynek ministerstwa sprawiedliwości w centrum Kijowa, nie napotykając oporu ze strony sił bezpieczeństwa. Obok budynku zbudowano barykady. Urzędnicy, którzy przychodzą do pracy, są odsyłani do domu.

Noc w Kijowie minęła względnie spokojnie.

Do opuszczenia gmachu przez demonstrantów wezwała minister sprawiedliwości Ołena Łukasz. W wystąpieniu telewizyjnym zagroziła, że w razie dalszej okupacji budynku przez demonstrantów zwróci się do Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy z wnioskiem o wprowadzenie stanu wyjątkowego.

Wejścia do gmachu pilnuje kilku demonstrantów, którzy nie wpuszczają nikogo do środka. Urzędniczki, które przyszły w poniedziałek rano do pracy, usłyszały, że mogą wracać do domu. Po dwóch stronach ulicy Horodeckiego, przy której stoi budynek ministerstwa, manifestanci zbudowali barykady z worków ze śniegiem.

Informację o zdobyciu ministerstwa podał po godz. 23 czasu polskiego związany opozycją 5. Kanał, w którym podkreślono, że nikt nie ucierpiał podczas szturmu. Według reporterów tej telewizji, którzy weszli do budynku, demonstranci rozbili szyby w hallu, a ochroniarze ministerstwa nie przeszkadzali w jego przejęciu.

Na ulicy ul. Hruszewskiego, prowadzącej do budynków rządu i parlamentu, w nocy z niedzieli na poniedziałek oddziały milicji i demonstranci trwali na swoich pozycjach.

Pierwszą linię przeciwników rządu od kordonu funkcjonariuszy dzieliło kilkadziesiąt metrów. Demonstranci uderzali kijami o metalowe beczki powodując hałas, jednak nie rzucali niczym w milicjantów, którzy stali z tarczami opartymi o ziemię.

Na Majdanie Niepodległości noc spędziło kilka tysięcy ludzi. Część z nich była zgromadzona pod sceną. Inni grzali się przy ogniu. Tak jak w poprzednich dniach co godzinę demonstranci śpiewali ukraiński hymn.

Demonstracje zwolenników integracji europejskiej Ukrainy, trwające od listopada, z czasem przekształciły się w wystąpienia antyrządowe. Protesty zaostrzyły się, kiedy 16 stycznia zdominowany przez prezydencką Partię Regionów parlament znacznie ograniczył prawo obywateli do demonstracji.

22 stycznia, w dniu święta państwowego Jedności Ukrainy, podczas starć z milicją padły pierwsze strzały. W wyniku zamieszek w Kijowie zginęło dotychczas sześć osób - podała opozycja.

Z Kijowa Grzegorz Łakomski (PAP)

gł/ ksaj/ ap/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz