Notowania

ukraina
15.08.2008 12:35

Ukraina do Rosji: Nie dyskutować, lecz wykonać!

Oświadczenia Ławrowa demonstrują otwarty brak powagi wobec Ukrainy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Decyzje prezydenta Ukrainy w sprawie stacjonującej w tym kraju rosyjskiej Floty Czarnomorskiej nie powinny być dyskutowane, lecz wykonywane - oświadczył Ihor Dołhow, szef departamentu polityki zagranicznej w kancelarii Wiktora Juszczenki.

Była to reakcja na czwartkową wypowiedź szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa, który skrytykował dekret Juszczenki sprzed trzech dni, zaostrzający zasady przekraczania ukraińskiej granicy przez okręty marynarki wojennej Rosji.

_ - Chcielibyśmy, by stosunki ukraińsko-rosyjskie zostały oczyszczone ze sztucznych problemów, związanych czy to z walką wewnętrzną między głównymi siłami politycznymi Ukrainy, czy to z opętaniem, by spodobać się NATO i szybciej wciągnąć tam naród ukraiński, który tego nie chce _ - powiedział wówczas Ławrow.

_ - Oświadczenia Ławrowa wyglądają na nieprzyjazne i demonstrują otwarty brak powagi wobec Ukrainy _ - odpowiedział mu w piątek Dołhow, cytowany przez służby prasowe szefa państwa ukraińskiego.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Wojna trwa, Gruzini potrzebują pomocy ]( http://news.money.pl/artykul/wojna;trwa;gruzini;potrzebuja;pomocy,124,0,361852.html )
* [ Amerykanie nie chcą ćwiczyć z Rosjanami ]( http://news.money.pl/artykul/amerykanie;nie;chca;cwiczyc;z;rosjanami,114,0,361842.html )

Zgodnie z dekretem, podpisanym przez Juszczenkę w środę, Flota Czarnomorska zobowiązana jest do informowania władz w Kijowie o zamiarze przekroczenia przez jej jednostki granic Ukrainy z co najmniej 72-godzinnym wyprzedzeniem. Rosjanie mają też przedstawiać Ukraińcom dane dotyczące przewożonych osób, broni i sprzętu.

W reakcji MSZ w Moskwie oznajmiło, że te zmiany mogą poważnie skomplikować praktyczną działalność Floty. Zdaniem Rosji, stoją one także w sprzeczności z rosyjsko-ukraińskim porozumieniem z 1997 roku dotyczącym stacjonowania Floty Czarnomorskiej w bazie w Sewastopolu na Krymie.

Zaostrzenie zasad przemieszczania jednostek morskich i lotniczych rosyjskiej marynarki wojennej jest związane z jej zaangażowaniem w konflikt gruzińsko-rosyjski. Kijów, który opowiedział się w nim po stronie Tbilisi, uważa, że wysyłając w rejon konfliktu stacjonujące na Ukrainie rosyjskie formacje, Rosja wciąga Ukrainę w działania wojenne w Gruzji.

Tagi: ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz