Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraina: Europoseł grozi władzom w Kijowie sankcjami

0
Podziel się

Ukraina może oczekiwać sankcji, oświadczył niemiecki eurodeputowany z frakcji Zielonych Werner Schulz.

Ukraina: Europoseł grozi władzom w Kijowie sankcjami
(tgraham/CC/Flickr)
bDBuBwHp

Ukraina może oczekiwać sankcji, jeśli władze w Kijowie nie dopuszczą do udziału w jesiennych wyborach parlamentarnych więzionych obecnie przedstawicieli opozycji - oświadczył niemiecki eurodeputowany z frakcji Zielonych Werner Schulz.

_ - Wybory nie będą sprawiedliwe, jeśli pewni ludzie nie będą w nich uczestniczyć. Niewykluczone, że będą i sankcje. Możemy, na przykład, zająć się relacjami biznesowymi pana (prezydenta Ukrainy Wiktora) Janukowycza, bądź machinacjami, związanymi z korupcją przy budowie stadionu (Olimpijskiego w Kijowie) _ - powiedział Schulz w czwartkowym wywiadzie dla ukraińskiej telewizji 5. Kanał.

O możliwości zastosowania sankcji wobec władz Ukrainy mówiła także w piątek na konferencji prasowej w Kijowie towarzysząca Schulzowi niemiecka eurodeputowana Rebecca Harms. _ Rozmowy o sankcjach trwają, lecz rezultatu jeszcze nie ma. Jeśli w tak wielkim państwie, jak Ukraina, pogarsza się stan demokracji, UE powinna się zastanowić, jakie sankcje należy zastosować i czy trzeba je zastosowywać _ - podkreśliła przedstawicielka Zielonych w PE.

bDBuBwHr

Wczoraj Harms i Schulz odwiedzili w szpitalu w Charkowie skazaną na siedem lat więzienia byłą premier Ukrainy Julię Tymoszenko. Opozycyjna polityk, która odbywa swój wyrok w charkowskiej kolonii karnej dla kobiet leczona jest obecnie w szpitalu z przewlekłego schorzenia kręgosłupa.

Tymoszenko została skazana w ubiegłym roku za nadużycia, których dopuściła się zawierając w 2009 roku jako ówczesna szefowa rządu kontrakt gazowy z Rosją. W krajach UE oceniono wyrok jako motywowany politycznie.

Prócz Tymoszenko na Ukrainie więzieni są inni członkowie jej rządu, m.in. były minister spraw wewnętrznych Jurij Łucenko. Zgodnie z ukraińskim prawem osoby skazane prawomocnym wyrokiem nie mogą startować w wyborach.

W związku ze sprawami Tymoszenko i Łucenki UE wstrzymała podpisanie umowy stowarzyszeniowej między Kijowem i Brukselą.

bDBuBwHx
Czytaj więcej w Money.pl
Ukraina chce wejść do Unii Europejskiej Cieniem na sprawie kładzie się sprawa aresztu dla byłej premier Julii Tymoszenko.
"Tymoszenko nie zaszkodzi Ukrainie w Unii" Minister spraw zagranicznych Ukrainy Kostiantyn Hryszczenko wyraził przekonanie, że proces sądowy i przetrzymywanie w areszcie byłej premier, a dziś opozycjonistki Julii Tymoszenko nie wpłynie na negocjacje o umowie stowarzyszeniowej jego kraju z UE.
Kwaśniewski przyznaje. "To nie będzie łatwe" Były prezydent, który rozpoczął misję na Ukrainie w sprawie obserwacji procesu byłej premier Julii Tymoszenko, ocenił, że rozwiązanie tego problemu nie będzie łatwe.
bDBuBwHS
Źródło:
KOMENTARZE
(0)