Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraina ewakuowała z Libii 365 swych obywateli, a także Polaków

0
Podziel się

365 swych obywateli ewakuowała Ukraina w ciągu ostatnich sześciu dni z objętej
zamieszkami Libii. Ukraińskimi samolotami powróciło też do Europy m.in. 12 Polaków - poinformowało
w poniedziałek przedstawicielstwo Ukrainy przy UE, cytowane przez ukraińskie media.

bEhhGCyd

365 swych obywateli ewakuowała Ukraina w ciągu ostatnich sześciu dni z objętej zamieszkami Libii. Ukraińskimi samolotami powróciło też do Europy m.in. 12 Polaków - poinformowało w poniedziałek przedstawicielstwo Ukrainy przy UE, cytowane przez ukraińskie media.

Ostatni Polak przyleciał z Ukraińcami z Trypolisu na podkijowskie lotnisko w Boryspolu w niedzielę wieczorem - poinformował PAP Jacek Antos, przedstawiciel ambasady RP w Kijowie. Wcześniej, w ubiegłą środę, pierwszym samolotem wysłanym do Libii przez ukraiński rząd, przyleciało na Ukrainę 11 polskich obywateli. Następnego dnia, w czwartek, wszyscy byli już w Warszawie.

"Główny etap ewakuacji został zakończony" - oświadczył w poniedziałek szef departamentu informacji MSZ w Kijowie, Ołeh Wołoszyn. Dyplomata przyznał jednocześnie, że wcześniejsze szacunki, mówiące o ok. 3 tys. obywateli ukraińskich, którzy znajdowali się w Libii w czasie wybuchu zamieszek w tym kraju, okazały się przesadzone.

bEhhGCyf

Ukraińscy przebywają w Libii, pracując tam w ochronie zdrowia - są to przede wszystkim lekarze i pielęgniarki.

Najsłynniejsza z nich jest Hałyna Kołotnycka, pielęgniarka, która dbała o zdrowie libijskiego przywódcy, Muammara Kadafiego. Według amerykańskich źródeł dyplomatycznych, opublikowanych przez demaskatorski portal internetowy WikiLeaks, ok. 40-letnią Ukrainkę mógł nawet łączyć z Kadafim romans.

Kołotnycka wróciła na Ukrainę w niedzielę nad ranem. Przyleciała do Kijowa samolotem ewakuacyjnym ukraińskiego rządu.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

bEhhGCyl

jjk/ ap/

bEhhGCyG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)