Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraina: Grupa parlamentarna bez porozumienia ws. Tymoszenko

0
Podziel się

Złożona z przedstawicieli ugrupowania władz i ukraińskiej opozycji grupa
parlamentarna nie doszła we wtorek do porozumienia w sprawie projektu ustawy zezwalającej na
uwolnienie przebywającej w więzieniu byłej premier Julii Tymoszenko.

bEriHPoB

Złożona z przedstawicieli ugrupowania władz i ukraińskiej opozycji grupa parlamentarna nie doszła we wtorek do porozumienia w sprawie projektu ustawy zezwalającej na uwolnienie przebywającej w więzieniu byłej premier Julii Tymoszenko.

W środę w Radzie Najwyższej oczekiwane jest głosowanie, które pokaże, czy skazana na siedem lat pozbawienia wolności i cierpiąca na problemy z kręgosłupem Tymoszenko będzie mogła wyjechać na leczenie za granicę.

Starania o jej uwolnienie prowadzą Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox, którzy jako specjalni wysłannicy Parlamentu Europejskiego mają ocenić, czy Ukraina spełniła wszystkie warunki dla podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Ich raport także oczekiwany jest w środę.

bEriHPoD

Opozycja oświadczyła, że w związku z brakiem porozumienia z wchodzącymi w skład grupy parlamentarnej przedstawicielami większości w Radzie Najwyższej, na środowym posiedzeniu Izby zaproponuje do głosowania własny projekt ustawy ws. rozwiązania problemu Tymoszenko.

Aleksander Kwaśniewski oczekiwany jest w Kijowie we wtorek wieczorem. W środę najprawdopodobniej będzie wraz z Coksem przyglądał się wydarzeniom w parlamencie.

UE wielokrotnie przekazywała władzom Ukrainy, że bez uwolnienia Tymoszenko nie mogą liczyć na podpisanie umowy o stowarzyszeniu na szczycie Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się w dniach 28-29 listopada w Wilnie. Wyrok siedmiu lat więzienia, który była premier obecnie odbywa, jest dla Brukseli symbolem wybiórczego stosowania prawa wobec przeciwników politycznych.

Prezydent Wiktor Janukowycz, uważany za główną osobę mogącą odpowiedzieć na pytanie dotyczące losu Tymoszenko, a zarazem planów wobec umowy stowarzyszeniowej, wciąż zachowuje w tej sprawie milczenie.

bEriHPoJ

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy oświadczyło tymczasem, że robi wszystko, by umowa stowarzyszeniowa została zawarta. "Dokładamy wszelkich starań, by umowę podpisano, i mamy nadzieję, że takie stanowisko podziela strona europejska, gdyż jest to kwestia o znaczeniu strategicznym tak dla Ukrainy, jak i dla UE" - powiedział rzecznik MSZ Jewhen Perebyjnis.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mmp/ mc/

bEriHPpe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)