Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraina i Rosja porozumiały się w sprawie tranzytu ropy naftowej

0
Podziel się

Ukraina i Rosja osiągnęły porozumienie w sprawie tranzytu ropy naftowej
płynącej z Rosji przez ukraińskie rurociągi do Słowacji, Czech i Węgier - poinformował we wtorek
rzecznik państwowej spółki paliwowej Naftohaz Ukrainy Wałentyn Zemlianski.

bEimwGUl

Ukraina i Rosja osiągnęły porozumienie w sprawie tranzytu ropy naftowej płynącej z Rosji przez ukraińskie rurociągi do Słowacji, Czech i Węgier - poinformował we wtorek rzecznik państwowej spółki paliwowej Naftohaz Ukrainy Wałentyn Zemlianski.

"Ukraina i Rosja porozumiały się w sprawie podwyżki stawek za tranzyt ropy naftowej w 2010 roku o 30 procent" - powiedział rzecznik w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina.

Według cytowanego przez agencję RBK-Ukraina źródła w Ukrtransnafcie, spółce Naftohazu Ukraina, strony uzgodniły także, że w przyszłym roku Rosja prześle przez prowadzącą przez Ukrainę południową nitkę rurociągu "Przyjaźń" ("Drużba") nie mniej niż 15 mln ton ropy naftowej.

bEimwGUn

Dzień wcześniej Rosja ostrzegła Unię Europejską, że ze względu na nierozwiązany spór cenowy z Kijowem może dojść do przerwy w dostawach rosyjskiej ropy naftowej dla odbiorców w UE.

Ukraińcy odpowiedzieli na to, że Kijów nie będzie czynić żadnych przeszkód w tej dziedzinie, a przedstawiciel prezydenta Wiktora Juszczenki ds. bezpieczeństwa energetycznego określił rosyjskie ostrzeżenia jako ingerencję w wewnętrzną politykę Ukrainy w przededniu wyznaczonych na styczeń wyborów prezydenckich.

W styczniu br. wskutek nieporozumień między Gazpromem a ukraińskim Naftohazem przez prawie dwa tygodnie wstrzymane były dostawy gazu ziemnego z Rosji do odbiorców w Europie.

Jarosław Junko (PAP)

bEimwGUt

jjk/ ap/

bEimwGUO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)