Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraina: Jaceniuk pozytywnie o możliwym przedłużeniu misji PE

0
Podziel się

Jeden z liderów ukraińskiej opozycji Arsenij Jaceniuk pozytywnie ocenił
możliwość przedłużenia misji wysłanników Parlamentu Europejskiego, byłego prezydenta Polski
Aleksandra Kwaśniewskiego i b. przewodniczącego PE Pata Coksa, w jego kraju.

bEpDktDV

Jeden z liderów ukraińskiej opozycji Arsenij Jaceniuk pozytywnie ocenił możliwość przedłużenia misji wysłanników Parlamentu Europejskiego, byłego prezydenta Polski Aleksandra Kwaśniewskiego i b. przewodniczącego PE Pata Coksa, w jego kraju.

Zdaniem polityka zwiększa to szanse uwolnienia skazanej na siedem lat więzienia b. premier Julii Tymoszenko przed podpisaniem umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE. Ma to nastąpić pod koniec listopada na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

"Według nieoficjalnych informacji misja Coksa i Kwaśniewskiego zostanie przedłużona jeszcze na miesiąc. Będzie to pozytywny sygnał. Mam nadzieję, że przed szczytem w Wilnie Julia Tymoszenko uzyska prawo do pomocy medycznej w Niemczech" - oświadczył Jaceniuk we wtorek, przed widzeniem z byłą premier, która pod strażą leczona jest w Charkowie ze schorzenia kręgosłupa.

bEpDktDX

Opozycjonista zauważył, iż uwolnienie Tymoszenko pozostaje jednym z głównych, niespełnionych dotychczas postulatów UE przed zawarciem umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą.

"Istnieją dziesiątki mechanizmów prawnych, jednak wszystkie one znajdują się w rękach prezydenta Wiktora Janukowycza. My nie raz podkreślaliśmy, że jest to kluczowe kryterium dla podpisania umowy w Wilnie. To wspólne stanowisko naszych partnerów europejskich zostało przekazane Wiktorowi Janukowyczowi i sądzę, że w krótkim czasie prezydent podejmie decyzję w tej sprawie" - powiedział Jaceniuk.

Tymczasem, zdaniem minister sprawiedliwości Ukrainy Ołeny Łukasz prezydent na razie nie ma podstaw, by ułaskawić Tymoszenko z odbywania wyroku więzienia.

"Jest to jednak wyłącznie moje prywatne zdanie. Nie należy to dziś do kompetencji prezydenta, a jeśli kwestia ta (wyjazdu Tymoszenko na leczenie za granicę) będzie rozpatrywana, to tylko na ściśle określonych warunkach" - oświadczyła minister na konferencji prasowej w Kijowie.

bEpDktEd

Ukraińska opozycja proponuje, by Tymoszenko opuściła więzienie na podstawie aktu ułaskawienia przez prezydenta. Z propozycją taką wystąpili na początku października Kwaśniewski i Cox, a sama Tymoszenko poinformowała, że zgadza się na to rozwiązanie.

Misja Kwaśniewskiego i Coksa na Ukrainie trwa od ubiegłego roku. Jej zadaniem jest obserwacja procesów sądowych przedstawicieli ukraińskiej opozycji, w tym sprawy Tymoszenko, w świetle dostosowania ukraińskiego prawa do wymogów UE.

Jeśli Janukowycz uwzględni propozycję Kwaśniewskiego i Coksa, Tymoszenko mogłaby wyjechać na leczenie do Niemiec; lekarze z tego kraju nadzorują jej kurację, prowadzoną pod kontrolą strażników więziennych w szpitalu kolejowym w Charkowie.

Tymoszenko była główną konkurentką Janukowycza w zwycięskich dla niego wyborach prezydenckich w 2010 r. Komentatorzy uważają, że obecne wahania szefa państwa co do losu byłej premier wiążą się z obawami Janukowycza przed jej wpływem na jego plany reelekcji w wyborach prezydenckich w 2015 r.

bEpDktEe

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ro/

bEpDktEy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)