Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina: Janukowycz i Grybauskaite otworzyli w Jałcie konferencję YES

0
Podziel się:

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz i prezydent sprawującej przewodnictwo w UE
Litwy Dalia Grybauskaite otworzyli w piątek 10. konferencję Jałtańskiej Strategii Europejskiej
(YES), stowarzyszenia działającego na rzecz zbliżenia Ukrainy z Unią Europejską.

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz i prezydent sprawującej przewodnictwo w UE Litwy Dalia Grybauskaite otworzyli w piątek 10. konferencję Jałtańskiej Strategii Europejskiej (YES), stowarzyszenia działającego na rzecz zbliżenia Ukrainy z Unią Europejską.

Szefowie państw wyrazili nadzieję, że Ukraina podpisze w listopadzie, na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, umowę o stowarzyszeniu z UE.

Janukowycz nie uniknął przy tym odpowiedzi na niewygodne dla niego pytania o możliwość uwolnienia przed szczytem skazanej na siedem lat więzienia byłej premier Julii Tymoszenko.

"Determinacja w sprawie umowy stowarzyszeniowej jest zauważalna zarówno po stronie ukraińskiej, jak i europejskiej, ale Ukraina powinna potwierdzić jeszcze, że gotowa jest myśleć, działać i czuć się po europejsku. Oznacza to, że Ukraina ma jeszcze do wykonania bardzo konkretne zadania" - mówiła Grybauskaite wspominając m.in. o konieczności rozwiązania problemu wybiórczego stosowania prawa wobec przeciwników politycznych.

Prezydent Janukowycz podkreślił, że wybór europejskiej drogi rozwoju jego kraju jest ostateczny i po raz kolejny zaapelował, by nie przeciwstawiać współpracy Ukrainy z UE i Unią Celną Rosji, Białorusi i Kazachstanu.

"Ukraina znajduje się między dwoma gigantami - Unią Europejską i Rosją - i odczuwamy to każdego dnia. (...) Ukraina z przekonaniem kroczy ku integracji europejskiej. Szukamy jednocześnie modelu współpracy z Unią Celną i wierzę, że go znajdziemy. Współpraca ta nie powinna przeszkadzać integracji z UE. (...) Jestem przekonany, że Rosja także będzie iść w kierunku europejskich standardów" - oświadczył Janukowycz.

Po wystąpieniach prezydentów Ukrainy i Litwy głos zabrali przedstawiciele ukraińskiej opozycji, którzy zwrócili się do Janukowycza z pytaniami o los Tymoszenko. Przywódca klubu parlamentarnego jej partii Batkiwszczyna Arsenij Jaceniuk wprost poprosił prezydenta o "wypełnienie jednego z kluczowych kryteriów podpisania umowy stowarzyszeniowej, którym jest uwolnienie byłej premier".

"Mamy jeszcze czas i będziemy działać zgodnie z planem. Na razie nie powiedzieliśmy ani +tak+, ani +nie+. Ten problem powinien zostać rozwiązany na płaszczyźnie prawnej" - powiedział Janukowycz.

Były minister spraw wewnętrznych Jurij Łucenko, który w kwietniu wyszedł z więzienia po ułaskawieniu przez Janukowycza, oświadczył, że kwestia uwolnienia Tymoszenko to sprawa jednego podpisu szefa państwa.

"Miał pan wystarczającą odwagę, by zaprzestać eksperymentu na mojej osobie. Apeluję do pana, Wiktorze Fedorowyczu, do człowieka, który nie boi się (prezydenta Rosji Władimira) Putina, by nie bał się pan i Julii Tymoszenko. Jako osoba dwukrotnie skazana proponuję panu, by wziął pan długopis i podpisał akt jej ułaskawienia" - przemawiał Łucenko.

"Nie ma osoby zainteresowanej rozwiązaniem tego problemu bardziej, niż ja" - odpowiedział Janukowycz. "Ale są i przeszkody. Odpowiedź na to pytanie leży w znalezieniu kompromisu z samą Tymoszenko. Tylko sądy i Tymoszenko mogą na to bardzo szybko odpowiedzieć" - dodał prezydent Ukrainy.

Jałtańska Strategia Europejska jest międzynarodowym stowarzyszeniem, założonym i finansowanym przez ukraińskiego miliardera Wiktora Pinczuka. W dwudniowych obradach 10. konferencji YES w Jałcie uczestniczą: premier Ukrainy Mykoła Azarow, szef MSZ Leonid Kożara, unijny komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele i minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski, który w sobotę weźmie udział w panelu dotyczącym listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Wśród gości są też m.in.: były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski, były prezydent USA Bill Clinton, były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair. Spotkanie odbywa się pod hasłem "Ukraina i świat w epoce przemian: czynniki sukcesu".

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)