Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraina: Janukowycz o uhonorowaniu Bandery

0
Podziel się

Prezydent Ukrainy ma być przedstawicielem całego państwa, a nie tylko jego
jednej części - tak Wiktor Janukowycz, opozycyjny kandydat na prezydenta skomentował uhonorowanie
przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) Stepana Bandery tytułem Bohatera Ukrainy.

bEiGBKtN

Prezydent Ukrainy ma być przedstawicielem całego państwa, a nie tylko jego jednej części - tak Wiktor Janukowycz, opozycyjny kandydat na prezydenta skomentował uhonorowanie przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) Stepana Bandery tytułem Bohatera Ukrainy.

Tytuł ten nadał Banderze w piątek ustępujący prezydent Wiktor Juszczenko. W pierwszej turze wyborów prezydenckich 17 stycznia Juszczenko bez powodzenia ubiegał się o reelekcję, uzyskując w głosowaniu zaledwie 5,45 proc. głosów.

W tej sytuacji w drugiej, zaplanowanej na 7 lutego, turze wyborów Janukowycz zmierzy się z obecną premier Julią Tymoszenko.

bEiGBKtP

Janukowycz nie skrytykował Juszczenki za uhonorowanie Bandery ani go jednoznacznie nie potępił. W sprawie tej wypowiedziała się także uważana za prorosyjską Partia Regionów Ukrainy, na której czele stoi Janukowycz.

"Jest to krok, który doprowadzi do zwiększenia podziałów na Ukrainie. Partia Regionów domaga się od prezydenta Ukrainy zmiany polityki przyznawania nagród" - czytamy w oświadczeniu ugrupowania.

Bandera był przywódcą jednej z frakcji OUN, której zbrojne ramię, Ukraińska Powstańcza Armia (UPA), obarczana jest odpowiedzialnością za prowadzone od wiosny 1943 roku czystki etniczne ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

Na zachodniej Ukrainie Bandera czczony jest jako bohater, który dążył do niepodległości państwa ukraińskiego.

bEiGBKtV

Na wschodzie kraju, skąd pochodzi Janukowycz, Bandera uważany jest za zbrodniarza, który kolaborując w czasach II wojny światowej z faszystowskimi Niemcami walczył przeciwko ZSRR.

Jarosław Junko(PAP)

jjk/ kar/

bEiGBKuq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)