Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina: Janukowycz wręczył Sikorskiemu Order Jarosława Mądrego

0
Podziel się:

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odebrał w środę z rąk
prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza Order Księcia Jarosława Mądrego - jedno z najwyższych
ukraińskich odznaczeń państwowych.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odebrał w środę z rąk prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza Order Księcia Jarosława Mądrego - jedno z najwyższych ukraińskich odznaczeń państwowych.

Szef polskiej dyplomacji powiedział w rozmowie z polskimi dziennikarzami przed uroczystością wręczenia orderu, że odznaczenie to jest dowodem, iż Ukraina docenia to, co robi dla niej Polska. Pokazuje też, że Polska potrafiła współpracować zarówno z poprzednimi władzami Ukrainy, jak i obecnymi i nie zapomniała o tym kraju.

Po uroczystości wręczenia odznaczenia prezydent Janukowycz podkreślił, że przed Ukrainą stoją obecnie wielkie wyzwania związane z negocjowaniem umowy stowarzyszeniowej z UE, a w jej ramach umowy o liberalizacji handlu.

Dodał, że jednym z najważniejszych warunków dla Ukrainy jest wyznaczenie przez UE konkretnych terminów przystąpienia Ukrainy do organizacji.

Order Księcia Jarosława Mądrego nadano szefowi polskiego MSZ 26 kwietnia. W dekrecie prezydenckim napisano wówczas, że Janukowycz odznaczył Sikorskiego za "znaczny osobisty wkład włożony w walkę z następstwami katastrofy czarnobylskiej, realizację międzynarodowych programów humanitarnych oraz wieloletnią działalność społeczną". Tego dnia na Ukrainie obchodzono 25. rocznicę katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu z 26 kwietnia 1986 roku.

Wśród Polaków odznaczonych Orderem Księcia Jarosława Mądrego są m.in.: Lech Kaczyński, Bronisław Komorowski, Jacek Kuroń, Aleksander Kwaśniewski, Adam Michnik, Lech Wałęsa, Andrzej Wajda i Krzysztof Zanussi.

W środę Sikorski spotka się w Kijowie również z pierwszym wicepremierem i ministrem rozwoju gospodarczego i handlu Andrijem Klujewem oraz z szefem MSZ Ukrainy Kostiantynem Hryszczenką, z którymi będzie rozmawiał o negocjacjach Ukrainy z Unią Europejską na temat umowy stowarzyszeniowej oraz pogłębionej umowy o strefie wolnego handlu pomiędzy Ukrainą i Unią.

Przed wyjazdem na Ukrainę rzecznik polskiego MSZ Marcin Bosacki powiedział PAP, że "będą to rozmowy na tematy absolutnie kluczowe w tej chwili dla rozwoju Ukrainy i jej stosunków z Unią".

W rozmowie z polskimi dziennikarzami Sikorski powiedział, że Polska ma nadzieję, iż negocjacje dotyczące tych dwóch umów będą mogły być zakończone do końca roku, czyli podczas polskiej prezydencji.

Kijów negocjuje z Brukselą umowę stowarzyszeniową, której najważniejszymi elementami będą: umowa o strefie wolnego handlu oraz ułatwienia wizowe. W perspektywie Ukraina chciałaby pełnoprawnego członkostwa w UE.

Również Kijów liczy na to, że umowa stowarzyszeniowa zostanie zawarta w czasie, gdy pracami UE będzie kierować Warszawa, która obejmie półroczną prezydencję 1 lipca.

Z Kijowa Krzysztof Ebelt (PAP)

keb/ mc/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)