Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraina: Janukowycz za referendum ws. systemu politycznego

0
Podziel się

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz poparł w piątek ideę narodowego referendum
w sprawie ulepszenia systemu politycznego. Uczynił to w posłaniu po decyzji Trybunału
Konstytucyjnego, rozszerzającej uprawnienia prezydenta kosztem uprawnień parlamentu.

bEivaEBN

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz poparł w piątek ideę narodowego referendum w sprawie ulepszenia systemu politycznego. Uczynił to w posłaniu po decyzji Trybunału Konstytucyjnego, rozszerzającej uprawnienia prezydenta kosztem uprawnień parlamentu.

Janukowycz nie uściślił, czy referendum miałoby dotyczyć właśnie tej zmiany.

Wyraził jedynie zadowolenie, że przywrócona piątkową decyzją Trybunału konstytucja z 1996 r. pozwoli Ukrainie uniknąć konfliktów między organami władzy, do których dochodziło wskutek tzw. reformy konstytucyjnej, uchwalonej w 2004 r.

bEivaEBP

Ukraiński prezydent podkreślił jednocześnie, że zmiany demokratyczne w jego państwie są nieodwracalne.

"Wierzę w nieodwracalność wyboru demokratycznego, wierzę w wolność i sprawiedliwość w naszym kraju, oraz w przyszłość ukraińskiej republiki demokratycznej" - zapewnił w przemówieniu, którego tekst ukazał się na jego stronie internetowej.

Janukowycz ocenił, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, które rozszerzyło jego kompetencje, nie było dla Ukraińców niespodzianką.

"Powróciliśmy do konstytucji, którą Europa i świat uznały za jedną z najlepszych" - podkreślił.

bEivaEBV

W piątek Tybunał Konstytucyjny orzekł, że zmiany w ustawie zasadniczej z 2004 roku, ograniczające władzę prezydenta na rzecz parlamentu, zostały uchwalone wbrew obowiązującym procedurom.

Trybunał uznał, że w związku z naruszeniem prawa przy uchwalaniu zmian, na Ukrainie znowu obowiązuje konstytucja z 1996 roku. Oznacza to, że Ukraina przekształca się z państwa o ustroju parlamentarno-prezydenckim w państwo z systemem prezydencko-parlamentarnym.

O ocenę zgodności tzw. reformy konstytucyjnej z 2004 roku z prawem zwróciło się do Trybunału Konstytucyjnego 252 deputowanych koalicji parlamentarnej, zdominowanej przez Partię Regionów Janukowycza.

W 2006 roku, będąc premierem za prezydentury Wiktora Juszczenki, Janukowycz twardo sprzeciwiał się działaniom ówczesnego obozu prezydenckiego, który także próbował anulować zmiany w konstytucji. Obecnie, będąc szefem państwa, Janukowycz zmienił stanowisko.

bEivaEBW

Uchwalony w grudniu 2004 roku pakiet zmian ustawodawczych, ograniczający władzę szefa państwa na rzecz parlamentu, umożliwił uczciwą powtórkę sfałszowanej drugiej tury wyborów prezydenckich na Ukrainie, w której Janukowycz jako przedstawiciel ówczesnego obozu władzy starł się z ówczesnym reprezentantem opozycji Wiktorem Juszczenką.

Fałszerstwa wyników wyborów, których dopuszczali się rządzący, doprowadziły wówczas do wydarzeń, znanych jako pomarańczowa rewolucja. W powtórzonej, drugiej turze wyborów prezydenckich ostateczne zwycięstwo odniósł wtedy Wiktor Juszczenko.

Jarosław Junko(PAP)

jjk/ kar/

bEivaECq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)