Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraina: Juszczenko chce większego wpływu na tranzyt gazu

0
Podziel się

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko chce, by
gaz płynący z Rosji do odbiorców w Unii Europejskiej był im
sprzedawany na wschodniej, a nie - jak dotychczas - zachodniej
granicy jego państwa.

bEjcAyrV

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko chce, by gaz płynący z Rosji do odbiorców w Unii Europejskiej był im sprzedawany na wschodniej, a nie - jak dotychczas - zachodniej granicy jego państwa.

"Zgodnie ze światową praktyką gaz powinien być sprzedawany na pierwszej granicy" - powiedział prezydent w niedzielę wieczorem w wywiadzie dla stacji telewizyjnej "Inter".

Juszczenko uważa, że obecny model transportowania błękitnego paliwa z Rosji na zachód Europy zmniejsza rolę Ukrainy jako ważnego państwa tranzytowego.

bEjcAyrX

"Według tego modelu Ukraina w polityce tranzytowej Europy nie istniała. Gaz, który jest tam przesyłany, Rosjanie sprzedają (odbiorcom europejskim) na granicy zachodniej (Ukrainy), a nie wschodniej" - podkreślił szef państwa.

Zdaniem ukraińskiego prezydenta proponowane przez niego rozwiązania dadzą Ukrainie większe możliwości w zakresie ustalania stawek za tranzyt gazu przez jej terytorium.

"Powinniśmy szukać partnerów z punktu widzenia stawek tranzytowych. Jeśli dziś za przesyłanie gazu tranzytem bierzemy 1,7 dolara (za 1000 metrów sześciennych gazu na odcinku 100 kilometrów), a Słowacy i Czesi po 4 dolary, natomiast Niemcy 6 dolarów, to uważam to (...) za naszą przegraną" - oświadczył.

Przesunięcie punktów sprzedaży gazu z Rosji ze wschodniej na zachodnią granicę Ukrainy dałoby Kijowowi nie tylko więcej pieniędzy za tranzyt gazu, lecz także pozwoliłoby uniknąć sytuacji, do której doszło na początku stycznia.

bEjcAysd

Oskarżając Ukrainę o kradzież swego gazu rosyjski Gazprom odciął wówczas jego dostawy dla Ukraińców, a następnie zamknął kurek z surowcem, który płynął do Europy.

Jeśli zamysł Juszczenki zostałby wcielony w życie, a państwa zachodnie kupowałyby gaz na granicy z Rosją, Moskwa nie miałaby podstaw, by twierdzić, że Ukraina nielegalnie podbiera paliwo należące do Gazpromu.

Prezydent nie ukrywa, iż proponowane przez niego rozwiązania mają doprowadzić do integracji Ukrainy z europejskim rynkiem gazowym. Ważnym elementem tego projektu jest "głęboka reforma narodowego rynku" gazu - powiedział.

Juszczenko oświadczył przy tym, iż zmianami obowiązującego porządku przesyłania gazu z Rosji na Zachód zainteresowana jest zarówno Ukraina, jak i państwa unijne.

bEjcAyse

Ukraina i UE podpisały 23 marca w Brukseli deklarację, w której Kijów - w zamian za unijne wsparcie w modernizacji swych gazociągów - zobowiązał się do zapewnienia większej przejrzystości w dostępie do nich, a także do równego traktowania wszystkich inwestorów.

Deklaracja przewiduje m.in. utworzenie niezależnej spółki, która zarządzałaby systemem przesyłu gazu na Ukrainie oraz dopuszczenie firm z UE do podziemnych magazynów surowca na ukraińskim terytorium.

Rosja uznała podpisanie tego dokumentu za "nieprzyjazny krok", a premier Władimir Putin określił go jak "nieprzemyślany" i "nieprofesjonalny".

Jarosław Junko (PAP)

bEjcAysf

jjk/ ro/

bEjcAysy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)