Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina: Juszczenko: wypowiedzi Putina wzmagają naszą chęć wejścia do NATO

0
Podziel się:

Wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina
związane z planami umieszczenia w Polsce i Czechach elementów
amerykańskiej tarczy antyrakietowej wzmagają chęć Ukrainy do
wejścia do NATO - powiedział prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko w
wywiadzie dla kanadyjskiego dziennika.

Wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina związane z planami umieszczenia w Polsce i Czechach elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej wzmagają chęć Ukrainy do wejścia do NATO - powiedział prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko w wywiadzie dla kanadyjskiego dziennika.

"Groźby rosyjskiego prezydenta o wycelowaniu w Europę rakiet balistycznych odebrałem poważnie" - powiedział Juszczenko w wywiadzie dla "The Globe and Mail". Wywiad opublikowała kancelaria ukraińskiego prezydenta.

"Myślę, że prezydent Rosji nie żartuje" - dodał Juszczenko.

Zdaniem szefa państwa ukraińskiego, wojownicza postawa największego sąsiada Ukrainy udowodniła, że Kijów "powinien jak najszybciej schronić się pod parasolem obronnym NATO".

Juszczenko zaznaczył, że sytuacja wokół planów umieszczenia w Polsce i Czechach elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej pokazuje, że "jedyną odpowiedzią na wyzwania w sferze bezpieczeństwa jest system bezpieczeństwa zbiorowego".

"The Globe and Mail" zauważa, że prezydent Ukrainy dopatruje się ręki Rosji również w obecnej sytuacji politycznej w swoim państwie. "Są w Rosji pewne siły polityczne, które chcą zachowania na Ukrainie starych porządków" - powiedział Juszczenko.

Prezydent Putin powiedział na początku czerwca, że wbrew temu, co mówią Amerykanie, tarcza nie będzie przeciwko Iranowi, lecz Rosji.

Putin oświadczył, że jeśli budowa tarczy antyrakietowej będzie postępować, rosyjskie rakiety zostaną ponownie skierowane w cele amerykańskie i europejskie.

W styczniu USA oficjalnie zaproponowały Polsce i Czechom umieszczenie na ich terytorium odpowiednio 10 wyrzutni rakiet przechwytujących i stacji radarowej, będących elementami tarczy antyrakietowej.

Tarcza ma chronić Stany Zjednoczone i ich europejskich sojuszników przed atakiem ze strony tzw. państw nieprzewidywalnych, takich jak Iran czy Korea Północna.

Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mmp/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)