Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina: Kampania przed uzupełniającymi wyborami do parlamentu

0
Podziel się:

Na Ukrainie rozpoczęła się kampania przed zaplanowanymi na 15 grudnia wyborami
uzupełniającymi do parlamentu w okręgach jednomandatowych, w których po przeprowadzonym w
październiku 2012 roku głosowaniu, nie można było ustalić zwycięzcy.

bEEvTypx

Na Ukrainie rozpoczęła się kampania przed zaplanowanymi na 15 grudnia wyborami uzupełniającymi do parlamentu w okręgach jednomandatowych, w których po przeprowadzonym w październiku 2012 roku głosowaniu, nie można było ustalić zwycięzcy.

Sprawa dotyczy pięciu okręgów, gdzie mimo wstępnych informacji o wygranej kandydatów opozycji, zwycięzcami ogłoszono ludzi lojalnych wobec władz. Ogłoszenia powtórnych wyborów w tych okręgach domagała się m.in. Unia Europejska; był to jeden z warunków podpisania umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą.

Wybory uzupełniające odbędą się w czterech okręgach jednomandatowych, w których w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych o miejsce w Radzie Najwyższej ubiegali się kandydaci z ramienia partii Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko, oraz w jednym okręgu, gdzie startował przedstawiciel nacjonalistycznej partii Swoboda.

bEEvTypz

Podczas przeprowadzonych w środę zjazdów dwóch ugrupowań postanowiono, że w powtórnych wyborach w spornych okręgach zostaną wystawieni ci sami kandydaci, co w minionym roku.

Wybory parlamentarne odbyły się na Ukrainie 29 października ubiegłego roku. Ukraińcy wybierali w nich połowę 450-osobowego parlamentu z list partyjnych, a drugą połowę w okręgach jednomandatowych.

Pierwsze miejsce zajęła wówczas Partia Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza, zaś na kolejnych znaleźli się: Batkiwszczyna, partia Udar znanego boksera Witalija Kliczki, Swoboda oraz komuniści.

Po wyborach Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) oświadczyła, że startujący w nich kandydaci nie mieli równych szans, przede wszystkim z powodu nadużywania władzy przez administrację państwową. (PAP)

bEEvTypF

jjk/ ap/

bEEvTyqa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)