Notowania

wiadomości
13.02.2012 13:43

Ukraina: Kanadyjscy i niemieccy lekarze jadą zbadać Tymoszenko

Na Ukrainę przybyła grupa kanadyjskich i niemieckich lekarzy, którzy zbadają stan zdrowia odbywającej karę siedmiu lat więzienia byłej premier Julii Tymoszenko - poinformowała w poniedziałek Prokuratura Generalna w Kijowie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Na Ukrainę przybyła grupa kanadyjskich i niemieckich lekarzy, którzy zbadają stan zdrowia odbywającej karę siedmiu lat więzienia byłej premier Julii Tymoszenko - poinformowała w poniedziałek Prokuratura Generalna w Kijowie. *

Zgoda na spotkanie lekarzy z opozycyjną polityk to "odpowiedź na apele ambasadorów państw UE, Stanów Zjednoczonych i międzynarodowych organizacji medycznych (...) o przeprowadzenie niezawisłego badania (...), oraz - jeśli zajdzie taka konieczność - leczenia Julii Tymoszenko" - głosi komunikat.

Prokuratura podała, że zespół lekarski, który przebada byłą premier, liczy pięć osób. Niewykluczone, że spotkają się oni z Tymoszenko jeszcze w poniedziałek w żeńskiej kolonii karnej w Charkowie, gdzie odsiaduje ona swój wyrok.

W ubiegły piątek córka byłej premier Jewhenija Tymoszenko złożyła w Prokuraturze Generalnej Ukrainy zawiadomienie o torturowaniu matki. "Przekazałam zawiadomienie o przestępstwie popełnianym na mojej matce. Polega ono na bezprawnym osądzeniu i nieudzielaniu jej pomocy medycznej. Ona cały czas odczuwa bóle i nie może się (samodzielnie) poruszać" - oświadczyła młoda Tymoszenko po opuszczeniu prokuratury.

Wcześniej w wywiadzie udzielonym PAP Jewhenija Tymoszenko mówiła, że jej matka, która od kilku miesięcy uskarża się na silne bóle kręgosłupa, nie tylko nie otrzymuje należytej opieki medycznej, ale i poddawana jest w więzieniu presji psychologicznej.

"Stan jej zdrowia nie ulega poprawie. Cały czas wywierany jest na nią nacisk psychologiczny. Robi się to za pomocą światła, obserwacji przez kamery wideo, nie pozwala się jej na kontakty z lekarzami, którym ufa. (...) Cały czas odczuwa bóle w plecach. Nie może chodzić, leży w łóżku, czasem chwilę posiedzi. (...) Uważam, że to, co się dzieje, to tortury. (...)" - powiedziała Jewhenija Tymoszenko.

Julia Tymoszenko została skazana za nadużycia, których miała się dopuścić przy zawieraniu umów gazowych z Rosją w 2009 roku. Była premier utrzymuje, że jej wyrok inspirowała ekipa prezydenta Wiktora Janukowycza, która dąży do usunięcia jej z życia politycznego.

Tymoszenko była najważniejszą konkurentką obecnego szefa państwa w zwycięskich dla niego wyborach prezydenckich na Ukrainie na początku 2010 roku.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ap/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz