Notowania

wiadomości
26.05.2013 19:19

Ukraina: Kwaśniewski i Cox spotkali się z więzioną Tymoszenko

Były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski i były szef Parlamentu Europejskiego Pat Cox spotkali się w niedzielę w Charkowie ze skazaną na siedem lat więzienia byłą premier Ukrainy Julią Tymoszenko.

Podziel się
Dodaj komentarz

Były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski i były szef Parlamentu Europejskiego Pat Cox spotkali się w niedzielę w Charkowie ze skazaną na siedem lat więzienia byłą premier Ukrainy Julią Tymoszenko.

Obaj politycy od ubiegłego roku obserwują z ramienia PE postępowania sądowe wobec polityków ukraińskiej opozycji. Do spotkania z Tymoszenko doszło w szpitalu w Charkowie na wschodzie Ukrainy, gdzie opozycjonistka jest leczona pod nadzorem służby więziennej.

Kwaśniewski i Cox przebywali w szpitalu ponad 2,5 godziny; po spotkaniu z Tymoszenko odjechali, nie rozmawiając z obecnymi na miejscu dziennikarzami.

W kwietniu przewodniczący PE Martin Schulz poinformował, że decyzją konferencji przewodniczących PE misja Kwaśniewskiego i Coxa będzie przedłużona co najmniej do września bieżącego roku.

Po wysłuchaniu sprawozdania z ich misji konferencja postanowiła, że obaj politycy będą kontynuowali działania na rzecz Tymoszenko.

"Będziemy się starać. Nasza praca ma służyć temu, by zlikwidować przeszkody dla podpisania umowy stowarzyszeniowej między UE a Ukrainą na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w listopadzie" - powiedział wówczas Kwaśniewski.

Przed zawarciem umowy stowarzyszeniowej UE oczekuje od Ukrainy spełnienia trzech głównych warunków: rozwiązania kwestii wybiórczego stosowania prawa wobec oponentów politycznych, reformy sądownictwa oraz zmian w prawie wyborczym.

Julia Tymoszenko odbywa karę więzienia, którą otrzymała za nadużycia przy zawieraniu kontraktów dotyczących handlu gazem z Rosją. W ocenie polityków unijnych skazanie byłej premier było umotywowane politycznie.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mc/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz