Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraina: Kwaśniewski szefem stowarzyszenia Pinczuka

0
Podziel się

Aleksander Kwaśniewski, były prezydent Polski, został nowym szefem zarządu
stowarzyszenia Jałtańska Strategia Europejska (YES) - podały w sobotę ukraińskie media.

bEggEqXp

Aleksander Kwaśniewski, były prezydent Polski, został nowym szefem zarządu stowarzyszenia Jałtańska Strategia Europejska (YES) - podały w sobotę ukraińskie media.

YES, organizacja założona i utrzymywana przez zięcia byłego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy, Wiktora Pinczuka, działa na rzecz integracji europejskiej Ukrainy.

"Dołożę wszelkich starań, by wprowadzić stosunki między Ukrainą i Unią Europejską na nowy poziom, oraz będę pracować wraz z Ukrainą na rzecz uzyskania dla niej perspektywy członkostwa w UE" - mówił Kwaśniewski po wyborze.

bEggEqXr

Były polski prezydent przez ostatnie trzy lata był członkiem zarządu YES. Zasiada w nim także polski eurodeputowany Marek Siwiec.

W 2007 r. polskie media ujawniły, że Pinczuk przekazał fundacji Kwaśniewskiego "Amicus Europae" prawie milion złotych. Postępowanie w tej sprawie prowadziła prokuratura.

Ówczesny doradca Pinczuka Mykyta Poturajew tłumaczył wtedy PAP, że "fundacja Pinczuka nie finansuje Kwaśniewskiego jako polityka", lecz "Amicus Europae" jako jedną z fundacji zajmujących się nową polityką sąsiedztwa europejskiego.

Pinczuk, jeden z najbogatszych Europejczyków, potentat gazowy i naftowy, jest znanym na Ukrainie działaczem charytatywnym oraz aktywnym promotorem integracji Kijowa ze strukturami europejskimi.

bEggEqXx

Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mc/ ls/

bEggEqXS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)