Notowania

ukraina
23.03.2012 16:52

Ukraina ma miliardera w rządzie

Jeden z liderów pomarańczowej rewolucji podobno długo nie godził się na objęcie funkcji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(thisisbossi/CC/Flickr)

Ma miliard dolarów i jest właścicielem stacji telewizyjnej i znanego tygodnika. Do tego fabrykę słodyczy, stąd przydomek króla czekolady. To nowy ukraiński minister handlu i gospodarki.

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz desygnował na stanowisko ministra rozwoju gospodarczego i handlu Petra Poroszenkę - miliardera, jednego z liderów pomarańczowej rewolucji, który wg Interfax-Ukraina długo nie godził się na objęcie funkcji.

46-letni Poroszenko, którego fortunę magazyn Forbes ocenił w tym miesiącu na 1 mld dolarów, jest właścicielem grupy Ukrprominvest, do której należy m.in. Kanał 5 telewizji, akcje wpływowego tygodnika _ Korrespondent _, a także fabryka słodyczy; stąd jest często nazywany _ królem czekolady _.

Poroszenko był jednym z przywódców pomarańczowej rewolucji 2004 roku; wyniosła ona do władzy prozachodniego Wiktora Juszczenkę, który wygrał z Janukowyczem. Poroszenko był ministrem spraw zagranicznych od października 2009 do marca 2010 roku.

Przed przyjęciem propozycji objęcia stanowiska ministra gospodarki Poroszenko, jak pisze AFP, zaapelował do prezydenta o uwolnienie _ więźniów politycznych _, w tym byłej premier i liderki pomarańczowej rewolucji Julii Tymoszenko - podał w piątek dziennik _ Kommiersant _.

Poroszenko zastąpił na stanowisku szefa resortu rozwoju gospodarczego i handlu Andrija Klujewa, który został sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

Czytaj więcej o sytuacji na Ukrainie
Zaskakujący zwrot w sprawie Julii Tymoszenko Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz nie wykluczył ułaskawienia swojej przeciwniczki.
Niemcy zbadali "piękną Julię" Są wyniki Julia Tymoszenko nie chciała się zgodzić na obecność przy badaniu ukraińskich lekarzy - jednak musiała ustąpić.
Tagi: ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz