Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina: Minister Bojko: możemy oddać Rosjanom sieci dystrybucji gazu

0
Podziel się:

W zamian za dostęp do złóż rosyjskiego gazu,
Ukraina może oddać Rosji system dystrybucji błękitnego paliwa na
swoim terytorium - oświadczył ukraiński minister ds. paliw i
energetyki Jurij Bojko w wywiadzie dla kijowskiego tygodnika
"Dzerkało Tyżnia".

W zamian za dostęp do złóż rosyjskiego gazu, Ukraina może oddać Rosji system dystrybucji błękitnego paliwa na swoim terytorium - oświadczył ukraiński minister ds. paliw i energetyki Jurij Bojko w wywiadzie dla kijowskiego tygodnika "Dzerkało Tyżnia".

Minister zapewnił, że Ukraina nie zamierza natomiast pozbywać się na rzecz Rosji głównej magistrali przesyłania gazu na Zachód. "Broń Boże, głównego gazociągu (tranzytowego) nie oddamy" - podkreślił Bojko.

"Jedynymi aktywami, który moglibyśmy oddać w zamian (za złoża gazu w Rosji) są sieci dystrybucji gazu" na Ukrainie - powiedział Bojko.

Informację dotyczącą możliwości objęcia przez Rosję kontroli nad częścią udziałów w ukraińskich magistralach gazowych rozpowszechnił na początku lutego prezydent Rosji Władimir Putin. Oznajmił wówczas, że Kijów jest gotów na to ustępstwo w zamian za uzyskanie dostępu do rosyjskich złóż.

Uważany za prorosyjskiego premier Ukrainy Wiktor Janukowycz, poproszony w dniu wystąpienia Putina o skomentowanie jego słów, nie wykluczył możliwości przystania na tę propozycję. Kilka dni później pod wpływem protestów opozycji zapewnił jednak, że sieć gazociągów tranzytowych pozostanie własnością Kijowa.

Opozycja nie zadowoliła się wyłącznie obietnicami. Blok Julii Tymoszenko zablokował nawet otwarcie sesji parlamentarnej, domagając się przyjęcia specjalnej ustawy, zakazującej wszelkich manipulacji z gazociągami.

W głosowaniu nad ustawą zakaz sprzedaży i dzierżawy sieci przesyłu gazu poparło 430 z 436 obecnych na sali deputowanych w 450-osobowym parlamencie. Nikt nie był przeciw.

Zdaniem Tymoszenko pomysł przekazania Rosjanom ukraińskich gazociągów narodził się na Kremlu. "Jest to inicjatywa najwyższych władz, łącznie z Władimirem Putinem" - powiedziała w sobotnim programie stacji telewizyjnej "5.Kanał".

Tymoszenko uważa, iż rosyjskie władze świetnie zdają sobie sprawę z tego, że "bez ukraińskich gazociągów nie będą mieć monopolu w tym regionie na transport gazu".

Przywódczyni bloku jej własnego imienia oskarżyła jednocześnie rząd premiera Janukowycza o gotowość pomagania Rosji w dziele pozbywania się przez Ukrainę gazociągów.

Ukraińska sieć przesyłania gazu składa się z 35 tys. kilometrów gazociągów, 122 stacji kompresorowych i 13 ogromnych podziemnych zbiorników do magazynowania paliwa. System ten jest zdolny do transportowania 170 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Średnio Rosja eksportuje przez Ukrainę na Zachód około 120 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)