Notowania

wiadomości
22.01.2013 17:20

Ukraina: MSZ: sprawa Tymoszenko nie zaszkodzi szczytowi z UE

Sprawa byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, którą prokuratura podejrzewa o zlecenie morderstwa, nie zaszkodzi zaplanowanemu na 25 lutego szczytowi Ukraina-Unia Europejska - oświadczył we wtorek MSZ w Kijowie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sprawa byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, którą prokuratura podejrzewa o zlecenie morderstwa, nie zaszkodzi zaplanowanemu na 25 lutego szczytowi Ukraina-Unia Europejska - oświadczył we wtorek MSZ w Kijowie.

Zdaniem ukraińskich dyplomatów oskarżenia pod adresem odbywającej karę więzienia najważniejszej polityk miejscowej opozycji nie doprowadzą do odwołania szczytu.

"Nie widzimy takiego zagrożenia; przygotowania do szczytu - zarówno z naszej strony, jak i ze strony UE - trwają" - oświadczył Jewhenij Perebyjnis z departamentu informacyjnego MSZ.

Dyplomata wyraził nadzieję, że szczyt Ukraina-UE w Brukseli przyniesie ustalenia, które pozwolą na podpisanie umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Unią. Jej ważną i nieodłączną częścią jest umowa o strefie wolnego handlu.

"Chcę zapewnić, że i MSZ i inne instytucje intensywnie przygotowują się do tego spotkania (szczytu)" - podkreślił Perebyjnis.

W piątek Prokuratura Generalna Ukrainy oficjalnie poinformowała Tymoszenko, że jest ona podejrzana o organizację morderstwa w 1996 roku parlamentarzysty i biznesmena Jewhena Szczerbania. Zdaniem prokuratury Tymoszenko miała zlecić jego zabójstwo wraz z byłym premierem Ukrainy Pawłem Łazarenką.

Motywem zabójstwa miał był konflikt w interesach między handlującą m.in. gazem firmą Tymoszenko i Łazarenki Jednolite Systemy Energetyczne Ukrainy (JSEU) a Szczerbaniem. Prokurator podał, że Tymoszenko i Łazarenko zapłacili za zabicie Szczerbania 2,8 mln dolarów.

Tymoszenko trafiła do więzienia w 2011 roku, skazana za nadużycia przy zawieraniu umów gazowych z Rosją w 2009 roku. Łazarenko, premier Ukrainy w latach 1996-1997, niedawno został zwolniony z amerykańskiego więzienia, gdzie odsiadywał dziewięcioletni wyrok za wymuszenia i korupcję. Obecnie jest w rękach władz imigracyjnych, które zdecydują, czy może on pozostać w USA.

W ocenie UE skazanie Tymoszenko było umotywowane politycznie. Była premier to najważniejsza rywalka prezydenta Wiktora Janukowycza w zwycięskich dla niego wyborach prezydenckich w 2010 r.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mc/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz