Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina: MSZ: wspieramy misję Kwaśniewskiego i Coxa

0
Podziel się:

MSZ Ukrainy zadeklarowało w środę dalsze wsparcie przedłużonej dzień wcześniej
misji Parlamentu Europejskiego, w ramach której Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox zabiegają o
uwolnienie znajdującej się w więzieniu byłej premier Julii Tymoszenko.

bEEwlgWJ

MSZ Ukrainy zadeklarowało w środę dalsze wsparcie przedłużonej dzień wcześniej misji Parlamentu Europejskiego, w ramach której Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox zabiegają o uwolnienie znajdującej się w więzieniu byłej premier Julii Tymoszenko.

Były prezydent Polski i były przewodniczący PE starają się o zezwolenie Julii Tymoszenko na leczenie za granicą. We wtorek konferencja przewodniczących Parlamentu Europejskiego postanowiła przedłużyć mandat misji do 15 listopada.

"Odbieramy tę decyzję jako uznanie znaczącego wkładu misji we wzmocnienie zaufania między Ukrainą a Unią Europejską" - oświadczył rzecznik MSZ Ukrainy Jewhen Perebyjnis.

bEEwlgWL

Uwolnienie Tymoszenko jest obecnie głównym warunkiem, jaki UE stawia Kijowowi przed planowanym na koniec listopada podpisaniem umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą.

"Ukraina potwierdza zamiary dalszego wspierania działalności misji PE oraz wspólne z państwami członkowskimi i instytucjami PE zainteresowanie w tworzeniu podstaw dla podpisania umowy o stowarzyszeniu między Ukrainą a UE na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie" - dodał rzecznik, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Zdaniem UE Tymoszenko, która odbywa obecnie karę siedmiu lat więzienia, padła ofiarą wybiórczego stosowania prawa wobec przeciwników politycznych. Bruksela uważa, że bez jej uwolnienia podpisanie umowy stowarzyszeniowej będzie niemożliwe.

Kwaśniewski wyraził we wtorek nadzieję na bliskie rozwiązanie tej sprawy. "Przez wiele miesięcy dyskutowaliśmy o wielu scenariuszach (rozwiązania) i mamy nadzieję, że jesteśmy bliscy rozwiązania, które będzie realistyczne, zaakceptowane przez trzy strony: rząd Ukrainy, panią Tymoszenko i UE" - powiedział były prezydent.

bEEwlgWR

W najbliższy poniedziałek temat planowanego podpisania umowy stowarzyszeniowej między UE a Ukrainą będzie omawiany przez ministrów spraw zagranicznych państw Unii w Luksemburgu. Według niektórych unijnych źródeł jeśli Tymoszenko nie wyjdzie z więzienia, to decyzja w sprawie podpisania umowy może jednak zostać odłożona do listopada, a nawet do ostatnich godzin przed szczytem w Wilnie.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mmp/ kar/

bEEwlgXm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)