Notowania

Ukraina: Mychajło Kucyn został nowym szefem sztabu generalnego

Wcześniej poinformowano, że Turczynow odwołał z obu tych stanowisk admirała Jurija Iljina.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Vladimir Yaitskiy/CC BY-SA 2.0/Flickr)

Nowym szefem sztabu generalnego i dowódcą sił zbrojnych Ukrainy został generał Mychajło Kucyn. Dekret w tej sprawie, podpisany przez p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandra Turczynowa, został opublikowany w piątek na prezydenckiej stronie internetowej.

Wcześniej poinformowano, że Turczynow odwołał z obu tych stanowisk admirała Jurija Iljina, który został mianowany szefem sztabu 19 lutego przez ówczesnego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, na kilka dni przed odsunięciem go od władzy przez parlament.

Janukowycz zdymisjonował wtedy ze stanowiska szefa sztabu generała Wołodymyra Zamanę, co według obserwatorów podyktowane było chęcią wymiany go na osobę bardziej lojalną wobec ówczesnych władz. Jak komentował były ukraiński minister obrony Anatolij Hrycenko, admirał Iljin byłby w stanie wykonać rozkaz użycia wojska przeciwko antyrządowym demonstrantom.

56-letni generał Kucyn pochodzi z obwodu zakarpackiego na zachodzie Ukrainy. W 1978 roku ukończył szkołę wojsk pancernych w Błagowieszczeńsku w obwodzie amurskim na Syberii. W siłach zbrojnych Ukrainy służy od grudnia 1992 roku. W latach 2004-2010 był dowódcą Zachodniego Dowództwa Operacyjnego Wojsk Lądowych Ukrainy, a od marca 2010 roku wiceministrem obrony.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz