Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina: Obwód lwowski uczci 80. rocznicę pacyfikacji Ukraińców

0
Podziel się:

Lwowska Rada Obwodowa uczci we wrześniu 80. rocznicę "pacyfikacji ukraińskiej
ludności Galicji", dokonanej przez polskie władze w 1930 r. - podał w środę portal internetowy
Zaxid.net (czyt. Zachid.net), powołując się na uchwałę, przyjętą we wtorek przez Radę.

Lwowska Rada Obwodowa uczci we wrześniu 80. rocznicę "pacyfikacji ukraińskiej ludności Galicji", dokonanej przez polskie władze w 1930 r. - podał w środę portal internetowy Zaxid.net (czyt. Zachid.net), powołując się na uchwałę, przyjętą we wtorek przez Radę.

"Pacyfikacja lat 30. XX wieku była operacją karną, przeprowadzoną przez polskie władze okupacyjne z użyciem policji i armii wobec cywilnej ukraińskiej społeczności Galicji" - głosi uchwała.

Deputowani napisali, że operacja, która z rozkazu ówczesnego premiera Polski Józefa Piłsudskiego rozpoczęła się 16 września 1930 r. i trwała do 30 listopada 1930 r. objęła 450 miejscowości w 16 powiatach Galicji.

"Akcjom karnym towarzyszył masowy terror, aresztowania licznych działaczy społecznych i politycznych, niszczenie własności organizacji ukraińskich oraz osób prywatnych. Przedstawiciele ukraińskiej inteligencji byli więzieni w specjalnie (dla nich) utworzonym obozie koncentracyjnym Bereza Kartuska" - czytamy.

Deputowani rady obwodu lwowskiego postanowili, że uroczystości upamiętniające rocznicę tych wydarzeń odbędą się 16 września.

Działania przeciwko ludności ukraińskiej ówczesnego województwa lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego polskie władze podjęły w odpowiedzi na akcje działającej wtedy w Polsce Ukraińskiej Organizacji Wojskowej (UWO).

Stawiając sobie za zadanie walkę z Polską i ZSRR o niepodległość Ukrainy, latem 1930 r. UWO przeprowadziła akcję sabotażową, podczas której paliła polskie majątki rolne, niszczyła tory kolejowe i linie telegraficzne.

Także we wtorek powołana przez Lwowską Radę Obwodową komisja naliczyła 13 polskich znaków o charakterze militarnym i antyukraińskim, które znajdują się w obwodzie lwowskim, powstały wbrew prawu i powinny zostać usunięte.

Po wysłuchaniu raportu komisji w tej sprawie deputowani Rady stwierdzili, że ich ubiegłoroczna uchwała o konieczności demontażu tych symboli nie jest realizowana.

Chodzi m.in. o miecz Szczerbiec na Cmentarzu Orląt Lwowskich, napis "na kresach wschodnich" na Cmentarzu Janowskim we Lwowie oraz pomnik polskich ofiar pacyfikacji wsi Huta Pieniacka.

Lwowska Rada Obwodowa zażądała inwentaryzacji pomników o treści antyukraińskiej w czerwcu 2009 roku, w odpowiedzi na zniszczenie nielegalnie postawionego pomnika Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) na bieszczadzkiej górze Chryszczata w województwie podkarpackim.

Jarosław Junko(PAP)

jjk/ awl/ kar/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)